Vitamin B3, također poznat kao niacin ili nikotinska kiselina, esencijalni je nutrijent koji se nalazi u hrani i važan je za pravilno funkcionisanje tijela. On spada u skupinu B vitamina, koji su odgovorni za održavanje zdravlja kože, probave i živčanog sustava, te sudjeluju u procesu pretvaranja hrane u energiju.
Vitamin B3 ima nekoliko ključnih funkcija u tijelu. On je važan za metabolizam ugljikohidrata, masti i proteina, te pomaže u pretvaranju hrane u energiju koju tijelo može koristiti. Također sudjeluje u sintezi raznih hormona i neurotransmitera u tijelu, uključujući stvaranje serotonina, koji je povezan s raspoloženjem.
Niacin ima pozitivan učinak na zdravlje kože. Može pomoći u smanjenju simptoma akni i drugih kožnih bolesti te poboljšati cjelokupno stanje kože lica. Također je važan za održavanje zdravlja i podržavanje normalne funkcije mozga.
Vitamin B3
Nakon najnovijih istraživanja stručnjaci su zaključili da velike doze vitamina B3 podstiču odbrambeni mehanizam organizma da stvara antitijela koja su sposobna da uništavaju bakterije otporne na antibiotike, tzv. super-bakterije.
Naime, uslijed mutacije određenih gena, bakterije sve češće postaju otporne na sve poznate antibiotike, pa čak i one posebno pravljenje za njihovo uništavanje. Istraživanja su pokazala da neke opasne infekcije nastaju kao posljedica nedostatka određenih proteina u neutrofilima, ali da visoke doze vitamina B3 pojačavaju lučenje ovog proteina u ćelijama imunološkog sistema.
Istraživanje je najprije provedeno na miševima, ali je kasnije i na ljudskim ćelijama dalo identične rezultate.
Manjak vitamina B3 može se iskazivati brojnim simptomima od gubitka mišićne mase, mršavljenja, glavobolje, povraćanja, loše probave i nepravilne funkcije crijeva do lošeg zadaha i kožnih problema, poput dermatitisa. Problemi na desnima i jeziku, praćeni mučninom i razdražljivošću, također se mogu povezati s manjkom tog vitamina.
S druge strane, u prevelikim dozama vitamin B3 može biti toksičan. U tom slučaju glavni simptomi su proširenje krvnih žila praćeno padom krvnog tlaka i valovima vrućine, eritemom, svrbežom, bolom u području jetre, mučninom, glavoboljom, proljevom.
Preporučeni dnevni unos vitamina B3 za odrasle osobe je 14 mg za žene (od 11. godine), te 18 mg za muškarce (od 14. godine). Trudnicama se preporučuje uzeti blago povišenu dozu, ali isključivo u dogovoru sa ljekarom, ne na svoju ruku.
Namirnice bogate b3 vitaminom su meso, riba, orašasti plodovi, sjemenke, mlijeko, jaja, integralne žitarice i povrće. Također se može uzimati kao dodatak prehrani u obliku vitamina B3 ili nikotinske kiseline.