Mnogi su ljudi zbog prirode posla prisiljeni dugo vremena sjediti. Takvo dugotrajno sjedenje bez pogovora negativno utiče na leđa i kičmu. Donosimo vam dvije vježbe za bolna leđa.
Kako bi se mišići pravilno oblikovali i učvrstili, a ukočena leđa se razgibala, mogu vam pomoći ove veoma lagane vježbe za bolna leđa koje slijede u nastavku…
Ako leđni mišići nisu dovoljno zategnuti i čvrsti, može biti dovoljan jedan pogrešan pokret koji će izazvati dugotrajne i jake bolove. Javljaju se bolovi u gornjem, vratnom dijelu kičme, bolovi u gornjem dijelu leđa. Danas sve veći broj osoba mlađih od 40 godina primjećuje pojačanu pojavu sitnih kalcifikacija i istrošenosti hrskavice na zglobovima, upravo zbog dugotrajnog sjedenja i nerazgibanosti mišića.
Poboljšate zdravlje kostiju sa ovim suhim voćem
Vježbe za bolna leđa
Hodanje s knjigom na glavi ideja je još naših baka, ali nije nimalo loša. Stručnjaci predlažu da na glavu stavite vrećicu riže ili tijesta tešku jedan kilogram. A preko nje stavite kutiju soli od 500 grama.
Duboko udahnite, uvucite trbuh, opustite ramena i napravite nekoliko koraka po sobi. Vježba neka traje od pet do šest minuta, a možete je ponavljati svakoga dana.
Otiđite u šetnju sa štapovima, po uzoru na nordijske hodače. Oslanjanje o štapove za vrijeme jedne šetnje pravilno će držati kičmu, upregnut će leđne mišiće koji će se naizmjence zatezati i otpuštati. Vrlo brzo primijetit ćete pravilnije držanje.
Zašto je diskopatija opasna?
Činjenica je da se diskopatija manifestira jakim i prodornim bolom najprije u predjelu povrijeđenog diskusa, ali donosi i brojne druge neželjene efekte i simptome. Bol, trnjenje, vrtoglavica. Intezitet bola može biti tako jak da izazove blagu do potpunu ukočenost. Nemogućnost oslanjanja na jednu ili na obje noge ili smetnje pri pomjeranju i okretanju.
Drugi neželjeni efekti nastaju kao posljedica nastalog trenja između pršljenova, uslijed čega dolazi i do uklještenja određenih nerava duž kičme. Zbog toga se bol ne zadržava i nije prisutan samo lokalno na mjestu povrijeđenog diskusa. Već se prenosi i na druge regije u tijelu, recimo na predio rebara, karlice ili na neke od ekstremiteta.