Kako vlakna čuvaju zdravlje crijeva

-

Vlakna u ishrani izuzetno su korisna za dobru probavu kao i za cjelokupno zdravlje. Vlakna su vrsta biljnih ugljenih hidrata koji se ne razgrađuju u tankom crijevu, već prolaze kroz probavni sistem gotovo netaknuta. Postoje dvije vrste vlakana – topiva i netopiva vlakna.

Jeste li se ikada zapitali zašto je bitno jesti povrće? Ima nešto čime je povrće jako bogato, a to je velika količina vlakana koja koriste našem organizmu. Taj neprobavljivi dio ugljikohidrata nalazi se u raznim namirnicama i hrani.

- Google oglasi -

Prema mišljenju nutricionista, preporučena dnevna doza vlakana za odrasle je oko 25-30 grama, a namirnice koje ih sadrže najviše su cjelovite žitarice, orašasti plodovi, zeleno, sirovo i sušeno povrće te voće. Unos preporučene dnevne količine vlakana u organizam smanjuje zadržavanje hrane u crijevima.

Vlakna u ishrani ljudi

Dijelimo ih na dvije skupine, a to su topiva vlakna koja su meka i kašasta (sadrže ih grah, mahunarke i voće s košticom), te netopiva vlakna koja su tvrda i gruba, a koja su važna za probavu (nalazimo ih u povrću, kori voća, ljuskama, mekinjama i sušenom povrću).

Netopiva vlakna se ne rastvaraju u vodi, već povećavaju volumen crijeva, što omogućava lakšu probavu i bolju eliminaciju toksina iz organizma. To može pomoći u prevenciji zatvora i hemoroida.

Topiva vlakna se rastvaraju u vodi i formiraju gel koji usporava vrijeme prolaska hrane kroz probavni sistem, što pomaže u kontroli nivoa šećera u krvi i smanjuje rizik od srčanih bolesti.

- Google oglasi -

Nedostatak vlakana u prehrani uzrokuje probleme s probavom, a ako ih pojedemo u preporučenoj količini, trebamo piti i dosta vode. Naime, kad vlakna dođu u debelo crijevo, ona upijaju vodu i ostale otpadne tvari te potom izlaze iz organizma putem stolice. Ako je organizam dehidriran, stolica neće biti redovna i bit će tvrda.

Osim što vlakna čine dobro za zdravlje našeg organizma, pomažu i pri održavanju idealne tjelesne težine. Prema brojkama stoji da osam grama vlakana na 1000 unesenih kalorija potiče gubitak do dva kilograma kroz dulji period. Mahune sadrže puno vlakana, a zdrave su i za kosti jer imaju vitamin K.

Dakle, vidimo da su vlakna zaista bitna za naš organizam. A kad već pričamo o njihovim dobrobitima, treba naglasiti i kako pomažu kod sprečavanja bolesti krvnih žila i srca jer smanjuju asimilaciju masnoća i šećera. Zato su vlakna svakako dobra za neke oblike šećernih bolesti.

Preporučuje se da uključite što više namirnica bogatih vlaknima u svoju ishranu, kao što su voće, povrće, žitarice i mahunarke.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Mušmula je prirodni lijek i poslastica koju možete iskoristiti na brojne načine

Mušmula (lat. Crataegus germanica; sin. Mespilus germanica) je još...

Izbjegnite prehladu

Da bi se imunološki sistem obranio od čestih prehlada...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas