U mnogim kulturama voće se jede poslije jela, ali taj trend je nužno promijeniti. Stručnjaci preporučuju da voće treba jesti 20 do 30 minuta prije obroka.
Glavni razlog za to je taj što plodovi sadrže šećer i zbog toga im treba više vremena da se rastvore i probave. Osim toga, ukoliko jedete voće nakon obroka, gube se hranjive materije iz voća.
Voće prije obroka
U nastavku su neki od glavnih razloga zašto voće treba jesti prije obroka:
Voće uvijek treba jesti 30-ak minuta prije obroka. A ako želite da jedete voće poslije jela, onda pričekajte tri sata (nakon što se hrana probavi). Ukoliko jedete voće prije jela, smanji ćete i porcije, jer ćete se osjećati sitim.
Voće sadrži vlakna koja su važna za probavu. Neke osobe preferiraju da jedu voće prije jela jer vlakna mogu pomoći u stvaranju osjećaja sitosti i podržati probavu.
Voće je bogato vitaminima, mineralima i antioksidansima. Konzumiranje voća prije obroka može vam pomoći da unesete korisne hranljive materije prije nego što konzumirate ostale namirnice koje možda ne sadrže toliko vitamina i minerala.
Budući da naše tijelo ne dobija hranu tokom osam do devet sati sna, preporučuje se da uključite voće svakog jutra u svoju ishranu (prije doručka). Voće koje je nabolje jesti ujutro: jabuke, maline, borovnice, banane, kivi, dinja, avokado, nar…
To pomaže u povećanju nivoa energije. Konzumiranje voća je dobar način započinjanja dana. Izbjegavajte da jedete voće kao prilog uz obrok. Isto tako, konzumiranje voća kao deserta ne daje najbolje rezultate za tijelo, naročito ako su plodovi isjeckani i pomiješani sa šećerom.
Pokušajte da izbjegavate konzervirano, smrznuto voće ili voće koje je obrađeno. Takvi plodovi imaju visok sadržaj šećera, konzervansa ili drugih hemijskih dodataka koji mogu biti štetni za tijelo. Oni se ne smatraju zdravim voćem. Konzumiranje zdravih plodova svako jutro na prazan želudac (prije doručka), pomaže tijelu da apsorbuje sve potrebne i bitne elemente koji se nalaze u voću.
>> Što jesti navečer a da ne deblja