Vranilovka ili Divlji mažuran ( lat. Origanum vulgare) dugovječna je zeljasta biljka sunčanih i suhih strana. Ima uspravne čvrste drške, visoke oko pola metra, obojene crvenkasto i obrasle dosta krupnim listovima. Cvijeta od jula do oktobra. Cvjetovi su na vrhu stabljika udruženi u kompaktne okruglaste cvasti, prijatnog mirisa i izvanredno lijepog izgleda.
Ukusa je oporog i gorkog. Spada u grupu aromatičnih oporih, gorkih ne otrovnih droga koje se u nas mnogo cijene. Kemijski sastav i farmakodinamsko djelovanje vranilovke je vrlo blisko i slično majčinoj dušici pa se na isti način može upotrijebiti. Isto tako se bere, suši, čuva i pakuje kao i majčina dušica.
Vranilova trava je prepuna eteričnog ulja te se zbog toga koristi u medicini i prehrani kao začin. Sabiru se mladice s cvjetovima prije i za vrijeme cvatnje. Upotrebljava se samo gornji dio vriježa, a ne donji, drveni dio. Mora se rezati nožem, a ne trgati, da se ne ošteti drveni dio iz kojega biljka raste.
Vranilovka trava
Biljka je bogata i polifenolnim flavonoidima, antioksidansima, vitaminom A, karotenom, luteinom, zea-ksantinom i kriptoksantinom. Zovu je čudesnom i zbog obilja minerala: kalijuma, kalcijuma, mangana, bakra, željeza i magnezija.
Vranilovka je omiljena u narodu kao čaj i lijek za jačanje organizma, za liječenje bolesti organa za probavu i disanje, a spolja se upotrebljava protiv raznih zapaljenja kože i sluznica.
Eterično ulje od vranilovke sadrži oko 50% timola, zbog čega ima veoma izražena antibakterijska svojstva. Na taj način se može i objasniti vjekovna upotreba i ogromno povjerenje u ljekovitu moć ove biljke u nekim našim krajevima. Nazivaju je vranilovkom zato što je do otkrića sintetskih boja upotrebljavana za crno bojenje vune.
Vranilovka se također koristi za liječenje migrene i glavobolje. Neki istraživači vjeruju da biljni spojevi u vranilovki mogu smanjiti kontrakciju krvnih žila u mozgu i djelovati kao prirodni analgetik, što može pomoći u smanjenju ozbiljnosti i učestalosti glavobolja.
Vranilovka može pomoći pri opuštanju mišića i poticanju zdravog sna.
Vranilova trava osim antiseptičnog dijelovanja, djeluje i antigljivično. Zato se smatra idealnom u borbi protiv kandidijaze.
Vranilovka čaj
Čaj od vranilovke ili divljeg origana prirodni je lijek za opuštanje i nesanicu, grčeve, stomačne tegobe, plućne bolesti, higijenu usta i urogenitalne infekcije. Istraživanja su potvrdila da efikasno može da eliminiše ešerihiju koli, kandidu, ali i razne viruse i parazite koji ugrožavaju zdravlje. Izuzetno je djelotvorna kod respiratornih infekcija, bronhitisa i astme, upale crijevne sluzokože. S obzirom na to da se eterično ulje ove biljke izlučuje preko sluzokože, a ima jaka antiseptična djelovanja, korisna je i kod infekcija grla, sinusa i desni.
Čaj se priprema tako što se kašika osušenih grančica vranilovke prelije sa 250 ml ključale vode, poklopi i ostavi da odstoji 30 minuta. Potom se procijedi i pije tri puta dnevno prije jela, po mogućnosti nezaslađen.