Trudni ste i ne znate u kojem položaju možete zaspati, a da beba bude sigurna? Međuitm, kad je spavanje u pitanju, jednostavno se ne možete namjestiti kao prije.
Evo nekoliko savjeta kako da si olakšate
Ako imate poteškoća s disanjem (od debljanja), probajte s više jastuka, koji će povući bebu dalje od dijafragme, tako da beba može disati.
Ne pijte vodu poslije 18h kako bi se smanjila potreba za ustajanjem do toaleta. Naravno, izbjegavajte i kafu. Pobrinite sa da popijete dvije litre vode tokom dana, posebno ako je toplo vrijeme vani.
Pokušajte s malom čašom toplog mlijeka. Laktoze u mlijeku su šećer koji potiču inzulin, što bjelančevinama poput triptofana koje se nalaze u mlijeku pomaže da dođu do mozga, a što može pomoći da zaspite. Ako vam se razvije netolerancija na laktozu, što je slučaj sa većinom trudnica, pokušajte sa sojinim ili rižinim mlijekom.
Napravite tamno i mirno okruženje u spavaćoj sobi, koristeći krevet samo za spavanje i intimne trenutke s partnerom, a ne za posao ili surfanje internetom. Nabavite klima uređaj. Lakše je spavati u hladnoj okolini, posebno ako su vanjske temperature visoke.
Lezite na stranu i izbjegavajte ležanje na leđima. Kada to učinite, težina maternice komprimira krvne žile koje hrane posteljicu, stvarajući sušu u krvnom toku.
Ležanje na ljevoj strani je bolje nego ležanje na desnoj strani, jer omogućava veći dotok krvi u maternicu. Ležanje na bilo kojoj strani je bolje, nego ležanje na leđima, jer se smanjuje protok krvi natrag u srce, to je kao da savijate crijevo za vodu.