Čuvarkuću svaka kuća treba da ima – Za šta je dobra?

-

Prema drevnom vjerovanju, čuvarkuća štiti kuću i porodicu od vatre, bolesti, zlih sila… Odatle potiče i naziv čuvarkuća. A u narodu je poznata kao žednjak, cmilić, treset, možek, ušna, vazdaživ. Njezin latinski naziv Sempervivum znači “uvijek živuća”. Zaista je vrlo otporna i zahvalna biljka koju je lako uzgojiti, a dokazano je da je čuvarica zdravlja jer sadrži obilje ljekovitih flavonoida i kiselina, stoga saznajte za šta je sve dobra čuvarkuća i kako se koristi.

Za šta je dobra čuvarkuća

Ljekoviti sok čuvarkuće

- Google oglasi -

Mesnati listići puni su soka kojim se od davnina liječi bol u uhu. Iz lista se iscijedi 2-3 kapi soka u bolno uho, nekoliko minuta treba odležati i ostaviti tečnost u uhu, a potom se okrenuti i pustiti da iscuri iz uha.

Zbog protuupalnih i antiseptičkih svojstava, čuvarkuća je odličan prirodni lijek za kožne bolesti i rane kao i prva pomoć kod uboda insekata i opekotina.

U narodnoj medicini koristi se i za tretiranje bradavica, kurjih očiju i sunčanih pjega, a može se nanositi i na mjesta koja su bolna zbog grčeva ili gihta. Koža se premaže sokom od čuvarkuće ili se stavi oblog od prerezanog lišća.

>>Čuvarkuća kao lijek

- Google oglasi -

Listove čuvarkuće operite u hladnoj vodi i pažljivo ogulite koru sa donje strane lista. Strana koja je okrenuta suncu, mora ostati zdrava. Listiće čuvarkuće, oguljenom stranom prislonite na bradavice, i zatim blago pritisnite kako bi bradavice ušle u mekanu unutrašnjost čuvarkuće. Listiće pričvrstite selotejpom, kako se čuvarkuća ne bi pomjerala, posebno ako tretman radite tokom noći. Isti je princip za kurije oko.

Sok od čuvarkuće

Sviježe iscjeđen sok od čuvarkuće može se i piti (može se pojesti nekoliko svježih listova) kao prirodni lijek za bronhitis, gnojne upale grla i zubnog mesa, pročišćenje crijeva, a uzima se i kao umirujuće sredstvo kod živčane rastrojenosti. Neka istraživanja pokazala su da čuvarkuća smanjuje rizik od raka i pomaže u liječenju kancerogenih bolesti.

Lijek za hemoroide od čuvarkuće

Potrebni sastojci:

  • 300 grama usitnjenih listova čuvarkuće
  • 750 grama domaćeg livadskog meda
  • 1 limun

Lijek se priprema na sljedeći način:

Limun prvo dobro oprati pa ubaciti u vodu u kojoj je otopljena kesica sode bikarbone. Limun u toj vodi treba da stoji sat vremena da bi se kora očistila od pesticida.

Nakon toga isprati limun i tanko narezati, pomiješati sa usitnjenim listovima čuvarkuće i sve dobro samljeti pa procijediti kroz gazu. U dobijeni sok dodati med i dobro promiješati drvenom kutlačom.

Smjesu čuvati u frižideru. Lijek uzimati ujutro na prazan stomak po jednu kašičicu. Kuru provoditi mjesec i po dana.

Čuvarkuća i med

Mješavina čuvarkuće i meda (750 g svježih listova sameljete i pomiješate s 1 kg meda) smatra se odličnim prirodnim lijekom za miome i tegobe sa štitinjačom. Uzima se 1 žlica ujutro natašte, a tokom dana još 1-2 žlice.

>>Stari narodni lijek od meda i čuvarkuće za sve ciste i miome

Čuvarkuća i med za mršavljenje
Ova čarobna i ljekovita smjesa odlično djeluje na ubrzanje metabolizma i popravlja probavu odnosno poboljšava frekvenciju stolice, stoga se preporučuje za mršavljenje.

Čaj od čuvarkuće

Od čuvarkuće se može pripremiti i čaj koji se preporučuje protiv menstrualnih tegoba, proljeva i čira na želucu. Pogodan je i za ispiranje afta ili ranica u ustima i za ispiranje grla u slučaju gnojne angine.

U 2,5 dcl vode stavite 12 g osušenih ili 10 g svježih listova čuvarkuće i kuhate 15 minuta. Procijedite i pustite da se malo ohladi.

Preporučuje se šoljica čaja ujutro na prazan želudac, a nakon toga svakih sat vremena po jednu kašičicu čaja, dok ne popijete pripremljenu količinu.

Na bolnu slezenu stavljaju se topli oblozi od listova čuvarkuće skuhanih u mlijeku, a hladni napitak od čuvarkuće (1-2 lista stavite u čašu vode i pustite da odstoji pola sata) preporučuje se protiv groznice.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Zimi se možete brzo ugrijati

Temperatura nikako da se odlijepi od nule, puše ledeni...

Smanjite rizik od prerane smrti uz kalcijum

Nema opasnosti za zdravlje ako ukupan unos kalcija kroz...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas