Folna kiselina (folat) poznata još i kao vitamin B9, je vitamin rastvorljiv u vodi, značajan u mnogim funkcijama u organizmu, naročito u periodu trudnoće. Folna kiselina je sintetski spoj folata, jednog od vitamina grupe B. Folna kiselina je vrlo važna za ljude a posebno za trudnice, stoga u ovom tekstu saznajte za šta je sve dobra i u kojoj hrani se najviše nalazi.
Folna kiselina može pojačati rad mozga starijih osoba i tako smanjiti rizik od demencije, objavili su naučnici.
Moždane funkcije, pamćenje i brzina obrade podataka smanjuju se s dobi, ali istraživači u Holandiji i Švicarskoj otkrili su da bi uzimanje folne kiseline moglo pomoći. ”Dokazali smo da trogodišnje uzimanje folne kiseline poboljšava nalaze kad se testira brzina obrade podataka i pamćenje, područja za koja se zna da slabe sa starenjem”, kaže dr. Jane Durga s istraživačkoga centra Nestle u Lausannei.
Za šta je dobra folna kiselina
Ženama se preporučuje uzimanje folne kiseline prije začeća i u prvim mjesecima trudnoće jer tako sprječavaju neke poremećaje poput spine bifide (rascjep kičmenog stuba).
I britanski su naučnici dokazali da folna kiselina smanjuje rizik kod kardiovaskularnih bolesti, jer smanjuje nivo aminokiseline homocisteina, za koju se sumnja da oštećuje unutrašnji sloj arterija.
Navedena istraživanja pokazala su da dnevna doza folne kiseline može smanjiti rizik nastanka kardiovaskularnih bolesti za čak 20 %.
Zanimljivo je i da nedostatak folne kiseline može prouzročiti depresiju jer u tom slučaju raste razina homocisteina koja snižava razinu serotonina (“hormon sreće”).
Smanjuje nakupljanje kolesterola u krvi i jetri te šanse za razvoj visokog krvnog tlaka.
Smanjuje valunge kod žena u menopauzi.
Povećava plodnost, jer utječe na sazrijevanje spolnih stanica i sudjeluje u implantaciji jajašca u stijenku maternice te u stvaranju posteljice.
Poboljšava pokretljivost spermija kod muškaraca.
Nekoliko znanstvenih studija sugerira utjecaj folne kiseline na određene vrste karcinoma, poput raka pluća, gušterače, dojke ili mjehura.
Folna kiselina u hrani
Najviše je ima u grahu, biži i sočivu. Lisnato zeleno povrće, kao što su spanak, kelj, prokelj, zelje, zelena salata, ima veoma malo kalorija a izuzetno je bogato mnogim ključnim vitaminima i mineralima, uključujući i folate. Brokula je veoma bogat folatima, naročito kada je skuhan.
Folna kiselina u hrani se može naći i u voću, i to u citrusnom. Naranča, mandarina, limun ili limeta su odličan izbor a osim folata sadrže i izuzetno veliko količinu vitamina C, koji je veoma značajan za imunitet.
Nedostatak folne kiseline simptomi
Nedostatak folne kiseline može uzrokovati širok raspon simptoma. To može uključivati
- slabost mišića
- umor
- parastezija ili bockanje
- crven, bolan jezik
- čirevi u ustima
- problemi s vidom
- depresija i zbunjenost