Ovi začini su vam najbolji saveznici za zdravo mršavljenje

-

Začini osim što su dobri za zdravlje, oni vam mogu pomoći da se riješite suvišnih kilograma. Začini ne samo da dodaju okus i teksturu vašim omiljenim jelima, već također pomažu u povećanju metabolizma. Evo koji su najbolji začini savršene namirnice za mršavljenje.

Sadrže dragocjene supstance, na primjer, one koje doprinose vitkoj liniji.

- Google oglasi -

Ovo je popis začina koje trebate koristiti kada želite da izgubite višak kilograma.

Začini za mršavljenje

Ljuta paprika smanjuje apetit. Riječ je o ljutoj (čili) papričici iz tropskih krajeva.

Djelovanje ljute paprike: Ljuta supstanca kapsaicin za 20 puta povećava lučenje pljuvačke u ustima, a to znači da sve ono što pojedemo brže svarimo. Kapsaicin do 25 % ubrzava razmjenu materija, uključujući i metabolizam masti. Ne stvaraju se masne naslage, već se mast odmah pretvara u energiju. Osim toga, ljute supstance podstiču proizvodnju hormona sreće, a sretni ljudi imaju manju potrebu za slatkišima!

Budite oprezni: bez obzira na vrstu, čili je uvijek ljut! Najpogodniji je za začinjavanje čorbe od krumpira, sočiva, graha i gulaša, kao i ribe, salate, mesa, pirinča itd.

- Google oglasi -

Preporučuju se dvije kašičice kajenskog bibera dnevno (najbolje svježe mljevenog).

Možete da ga koristite kao dodatak svim jelima u koja obično stavljate crni biber.

Đumbir izbacuje otrove. Najčešće se koristi korijen ove tropske biljke.

Djelovanje: Korijen sadrži eterična ulja i ljute supstance (npr. gingerol), koje, s jedne strane, djeluju umirujuće na nervni sistem, a s druge strane, podstiču lučenje pljuvačke, želudačnih sokova i žuči. Zahvaljujući tome, mast bolje i brže sagorijeva, to jest pretvara se u energiju. Osim toga, ove supstance podstiču rad crijeva i izbacivanje štetnih supstanci iz organizma. Korijen sadrži i enzime koji razlažu bjelančevine, čime se sprječava nagomilavanje štetnih materija u crijevima.

Primjena: Rendani korijen možete dodati sosovima, salatama, jelima od pirinča, piletini (količina po ukusu) ili napravite sok od đumbira tako što očistite korijen veličine pet centimetara, isjeckajte ga na kolutove i ubacite u litar ključale vode. Ostavite da odstoji 20 minuta. Ova količina je dovoljna za jedan dan, ali imajte na umu da tečnost treba da bude topla.

Majoran i origano začini koji sagorijevaju masti i najbolji su za mršavljenje. I jedan i drugi začin potječu iz Sredozemlja.

Djelovanje: Koriste se samo listovi, koji sadrže eterično ulje timol, gorke supstance i tanine (podstiču rad žuči i jetre, to jest sagorijevanje masti). Pored toga, stimulišu rad bubrega i doprinose izbacivanju tečnosti iz organizma.

Primjena: Odlični su kao dodatak teškim jelima poput graha ili svinjskom mesu. Najbolje je da koristite svježu biljku (listiće dodajte jelu neposredno prije nego što je jelo skuhano). Osim toga, majoran može da se koristi za začinjavanje salate ili u kombinaciji sa paradajzom.

Kim poboljšava varenje, prvenstveno se koristi njegovo sjeme.

Djelovanje: Ulje iz sjemena (karvon) podstiče proizvodnju želudačnih sokova – hrana se brže i bolje vari. Osim toga, ulje djeluje umirujuće, a također pomaže kod nadimanja stomaka.

Primjena: Ako patite od nadimanja želuca, rasporedite tri šolje čaja na cijeli dan (dvije kašike kima prelijte sa 250 ml ključale vode). Također možete da pomiješate 150 g posnog sira sa jednom kašičicom kima (konzumirajte između obroka). Nemojte soliti, jer sol zadržava vodu u organizmu. Kim se slaže sa mesom, kiselim i slatkim kupusom.

Crni biber podstiče metabolizam. Crna zrnca bibera zapravo su nezreli osušeni plodovi jedne tropske puzavice.

Djelovanje: Ulja, ljute supstance i tanine efikasni su protiv bakterija i virusa, a također podstiču rad bubrega, kao i stvaranje enzima važnih za varenje, aktivirajući rad želuca i crijeva, kao i metabolizam.

Primjena: Crni biber možete da koristite gotovo za sva jela intenzivnijeg ukusa. Ovim začinom možete da pospete sendvič, ili da ga dodate salati. Najbolji je svježe mljeven, jer na taj način ostaju sačuvani dragocjeni sastojci. Svakog dana popijte šolju toplog mlijeka sa jednom do dvije kašičice meda i dva prstohvata bibera. Ovaj napitak iz ajurvede odličnog je ukusa.

Cimet protiv napada gladi. Koristi se kora drveta cimeta, koje raste prije svega u Indiji, jugoistočnoj Aziji i Južnoj Americi.

Djelovanje: Kora cimeta sadrži eterična ulja, kiseline i tanine koji, između ostalog, podstiču cirkulaciju i time ubrzavaju metabolizam. To znači da naše tijelo troši više energije. Naročito je efikasna biljna supstanca metil-hidroksid kalkon polimer, otkrili su naučnici u čijim su studijama učestvovali dijabetičari. Ova supstanca podsjeća na prirodan inzulin, sprečavajući prebrzo opadanje nivoa šećera tako da ne možemo brzo da ogladnimo.

Primjena: Najbolje je svježe samljeven cimet dodati u jutarnju kafu ili čaj, u musli, u jogurt ili sladoled. Dnevno bi trebalo da unesete u organizam četvrtinu kašičice.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Uznemirenost i stres

Uznemirenost može da vuče korijen iz emocionalnih, genetskih ili,...

Volite jesti “ljuto”? Evo šta to može učiniti vašem zdravlju

Jedan od autora istraživanja, Dr. Benjamin Litternberg, objasnio je...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas