Ako želite smanjiti unos soli, a da to ne utječe na okus hrane, kao alternativu koristiti začinsko bilje i začine.
Mnoge od ovih biljčica se nalaze svuda oko nas i lako su dostupne, ali bitnije od toga je njihovo blagotvorno djelovanje. Osim što začinsko bilje obogaćuju okus jela, imaju i višestruki utjecaj na naše zdravlje, pa njihovim redovitim korištenjem u kuhanju povećavate unos antioksidansa, digestiva i aktivnih minerala.
Začinsko bilje za zdravlje
Češnjak
U narodu poznat još i kao prirodni antibiotik, pored dezinfekcijskog, antibakterijskog i antigljivičnog dejstva pomaže kod liječenja visokog kolesterola. Češnjak daje odličan okus hrani i može se koristiti u gotovo svim jelima.
Šafran
Ovaj začin poznat još od davnina ima dugu povijest medicinske upotrebe. U kulinarstvu je više zastupljen u indijskoj, afričkoj i azijskoj kuhinji kako bi pospješio okus i dao boju jelima. Osim što je nemoguće zamisliti dobar curry bez ovog začina, šafran sadrži u sebi hranjivi sastojak po imenu kurkumin koji ima protuupalna svojstva. Još neka od ljekovitih svojstva šafrana su:
- Pomaže kod upalnih bolesti crijeva (IBD)
- Ulceroznog kolitisa, Crohnove bolesti
- Raka
- Alzheimerove bolesti
- Reumatoidnog artritisa
Origano
Pozitivno dejsto ovog začina nalazi se u ulju njegovog lišća koje ima antigljivično, antiinflamarotno i antioksidantno svojstvo. Dobro je kod upale mišića i zglobova, ali i kao preventivni lijek protiv prehlade i upaljenog grla. Popularan je u talijanskoj i grčkoj kuhinji gdje ga još zovu i divlji mažuran.
Cimet
Prijatnog mirisa i ljekovitog dejstva, cimet se koristi kao začin, ali i kao lijek. On ne samo što daje finu aromu slatkim i slanim jelima, već je dobar i za smanjenje artritičnih bolova. Osim toga ovaj začin regulira protok krvi u organizmu, ublažava menstrualne bolove, smanjuje razinu kolesterola u krvi i pomaže pri liječenju neplodnosti. Može se koristiti u svom prirodnom obliku u vidu cimetovih štapića ili kao prah.
Đumbir
Ovaj plemenit korijen je jedan od najmoćnijih začina u zdravoj prehrani. Cijenjen je u azijskoj kuhinji i jedan je od glavnih stupova u ayurvedskoj prehrani. Pomaže pri probavi i pospješuje apsorpciju hranjivih tvari u ogranizmu. Poboljšava apetit i dobar je protiv mučnine. Umanjuje nadutost, čisti začepljene kanale sinusa, ublažava bol grla i grčeve u trbuhu.
Za šta je dobar kim
Smatra se jednom od najstarijih začinskih biljaka, a stari Grci su ga držali na stolu umjesto soli i papra. Zbog svojih ljekovitih svojstava, kim se preporučuje u liječenju prehlade, visoke razine šećera u krvi, raka, nesanice i raznih respiratornih problema. Naročito je popularan u kuhinji Sjeverne Afrike i Meksika. Koristi se kao baza za pravljenje karija, ali ovaj začin ima i širu primjenu u mnogobrojnim jelima, od peciva do sireva. Ljekovita svojstva ulja crnog kima pročitajte ovdje.
Majčina dušica
Koristi se dosta u mediteranskoj kuhinji gdje se dodaje raznim jelima od povrća, mesa, ribe itd…Glavni sastojak timol od koga se dobiva eterično ulje blagotvornog je učinka za naš ogranizam. Ovaj začin je moćan antiseptik i antioksidans, koji eliminira i MRSA infekcije koje drugi antibiotici ne mogu spriječiti.
Bosiljak
Ova biljka puna je hranjivih sastojaka, a dobra je za naše zdravlje. Otkriveno je da smanjuje upalu, a može olakšati simptome prehlade. Sljedeći put kad osjetite kako vas sustiže prehlada dodajte puno bosiljka u hranu.