Ako zamislimo poštanski vlak koji vozi od Basela do Lugana i natrag i zaustavlja se prema točnom voznom redu na svakoj postaji, te dok vozi u jednom smjeni utovaruje a u obratnom smjeru istovaruje, možemo si lakše predstaviti zadaću optoka krvi.
Pogledajmo što bi se moglo dogoditi ako dođe do neke nezgode tako da se vlak ne može držati svoga voznog reda. Na svakoj postaji trče poštari nemirno amo-tamo, gledaju da li vlak već dolazi ili ne, te na šalterima umiruju stranke koje moraju tako dugo čekati poštu.
Najmanja pogreška može u sveukupnom poslovanju izazvati neugodna zakašnjenja i srdžbu. Jednako se može dogoditi i pri optoku krvi. Usporedimo put u jednom smjeru s arterijskim sustavom koji doprema sve što je prijeko potrebno da bi se život u tisućama milijuna stanica čovječjeg tijela mogao odvijati normalno.
Sva pogonska sredstva, minerali, enzimi, vitamini, aminokiseline za stvaranje bjelančevina, šećeri, kapljice masti i kisik jesu tvari koje svaki dan i sat mora otpremati arterijski transportni sustav. Svaka stanica je mala radionica koja za svoj posao zahtijeva sirovine i energiju, stanice mogu pouzdano i besprijekorno obavljati svoj rad samo onda ako pravodobno i po planu dobivaju sve što im je prijeko potrebno za rad.
Svaki nedostatak nužne količine i kvaliteta sirovina primorava stanice da traže izlaz u nuždi. Samo u krajnjem slučaju počne stanica raditi svoj posao nemarno i nepouzdano. Tako npr. rade divovske stanice raka, koje nisu krive za takav rad, jer se opiru nedostatku dokle mogu i otkazuju samo u krajnjoj nuždi.
Moramo se, dakle, strogo brinuti da poštanski vlak našega arterijskog sustava tačno ispunjava svoj životni vozni red. To, pak, postižemo kretanjem i disanjem. Isto tako moramo paziti da stanice dobivaju dovoljnu količinu nužnih sirovina kako bi mogle u svojim laboratorijima ispunjavati svoje planove i programe. Tako ćemo postići ono što od te stanične državice očekujemo.
Nije naša jedina zadaća da dopremamo potrebne tvari, jer pri radu u svakoj tvornici nastaju i otpaci, a u našem su tijelu to, prije svega, otpaci sagorijevanja, otpatke treba odstranjivati i odvoziti da se ne bi gomilali i zastajali, zbog čega bi moglo doći do smetnji u proizvodnji.
Povratni je poštanski vlak nalik na naš venski sustav koji mora pokupiti šljaku koja je nastala pri sagorijevanju, a isto tako i otpatke nastale u toku proizvodnje — ugljičnu, mokraćnu i druge kiseline. Ako transport zastane, dođe do teškoća jer zastoj uzrokuje napetost koja se očituje u povećanom pritisku na sve strane. Dolazi do iskliznuća, a sva roba ostane ležati na sporadnim kolosijecima. I u tijelu nastaje sličan zastoj, npr. neugodne proširene vene.
Kako se zaštititi
Što da se poduzme protiv toga zla? Netko može promijeniti zanimanje i izbjeći rad u hladnim i vlažnim prostorijama. Zatim ćemo se potruditi da se bolje i dovoljno oblačimo, da bez potrebe ne izlažemo hladnoći noge i trbuh jer to može također uzrokovati teškoće, pa se treba pravovremeno zaštititi.
Izvrsno pomažu neke biljke od kojih su poznate: hajdučka trava (Achillea millefolium), kantarion (Hypericum perforatum), korjenčići arnike i sasa (Ancmone pulsatilla), ili livadna sasa (Ancmone pratensis).
Sve četiri sadrži lijek Hyperisan koji se već tisuću puta pokazao djelotvornim. Neprocjenjivu su korist od toga lijeka imale žene, djevojke i buduće majke. Djelovanje Hyperisana može znatno pojačati Aesculaforce, ekstrakt divljega kestena.
Budući da i proširene vene nastaju zbog nedostatka minerala, osobito kalcija, sigurno i uspješno pomaže Urticalcin. Razumna, prirodna pomoć optoku krvi (cirkulaciji) oslobodit će nas mnogih neugodnosti i, umjesto časova punih boli i briga, pokloniti nam ugodne dane.