Ako ne vidite jasno, a trljanje očiju ne pomaže, možda imate zamagljen vid. Zamagljen vid se javlja kada ne možete otkriti fine detalje predmeta koji gledate, bez obzira na njegovu daljinu. Vaše oči ne mogu oštro obraditi svjetlosne signale i stoga se ne možete jasno fokusirati na objekte, zbog čega oni izgledaju magloviti i zamagljeni.
Ako imate zamagljen vid, savjetuje se da pregledate oči. Vaš oftamolog može odlučiti treba li preporučiti dioptrijske naočale ili kontaktne leće.
Možete dobiti zamagljen vid na oba oka ili samo na jednom oku, ovisno o drugim problemima oka koje imate. Pacijenti koji imaju prezbiopiju, miopiju, hipermetropiju i astigmatizam imaju veću vjerovatnost da će doživjeti zamagljen vid.
Zamagljen vid na daljinu
Zamućen vid javlja se kada oko gleda objekte kao kroz mliječni film ili zamućenu leću. Ovo je čest simptom u slučaju osoba s kataraktom.
Kada se jasno i oštro mogu vidjeti samo predmeti iz neposredne blizine, a udaljeni se vide nejasno, govori se o kratkovidnosti (miopija).
Najčešći je uzrok kratkovidnosti suviše izdužena, predugačka očna jabučica pa se zrake svjetla, što ih lomi leća, ne sakupljaju u jednoj tački na mrežnici, nego ispred mrežnice.
Kratkovidnost je najčešće nasljedna. Ali dijete se ne rađa kratkovidno. Kratkovidnost se razvija postepeno i usporedo s rastom djeteta. Kako dijete raste, tako se oko izdužuje i postaje sve više kratkovidno. Zato se kratkovidnost najviše pogoršava između 10. i 14. godine života, a to je vrijeme kada je rast djeteta najintenzivniji.
Vid se postepeno pogoršava. Naočale je ponekad potrebno mijenjati i više puta u godini. Završetkom puberteta, tj. prestankom rasta, kratkovidnost se stabilizira, prestaje pogoršavanja. Poslije puberteta naočale iste jakosti mogu se nositi i više od 20 godina.
Vid kratkovidnih osoba pod starost se čak nešto poboljša. Staračka dalekovidnost, koja se normalno razvija, kratkovidne osobe dovodi do poboljšanja vida. Plus i minus postepeno se poništavaju. Bake koje bez naočala sa 80 godina uvlače konac u iglu, u mladosti su bile kratkovidne.
Kratkovidnost se može ispraviti nošenjem naočala, pa vid može biti jednako dobar kao i kada je oko normalno. Stavljaju se stakla, tj. leće koje oslabljuju lom zraka svjetla (konkavne leće).
Kako popraviti vid na daljinu
U nekim slučajevima zamagljen vid može biti posljedica starosti. U drugim slučajevima ne može se spriječiti, ali se može liječiti. Možete poduzeti neke mjere koje bi mogle pomoći:
- Redovni očni pregledi
- Uvijek operite ruke prije stavljanja kontaktnih leća
- Uvijek nosite sunčane naočale kada ste na suncu
- Konzumirajte prehranu bogatu zdravim masnoćama poput orašastih plodova i sjemenki te antioksidansima poput lisnatog povrća. Također se preporučuje visok unos vitamina A i C.
Ovo su 4 najbolja vitamina za zdravlje očiju
Gledajte blizu i daleko
Ovo je vježba za cilijarni mišić. Pokrijte lijevo oko desnom šakom, ispružite lijevu ruku ispred desnog oka i usmjerite pogled na jednu tačku na lijevom dlanu. Sporo približavate šaku prema oku i pritom ne skrenite pogled s jedne tačke. Potom polako vraćajte ruku u početnu poziciju i pratite pogledom ovo kretanje. Uradite istu vježbu drugom rukom (pokrijte desno oko lijevom šakom, ispružite desnu ruku…). Ovo je vrlo efikasna vježba kako popraviti vid na daljinu.
Za brzo opuštanje očiju, povremeno ih raširite koliko možete i dopustite da vam pogled odluta u daljinu. Kada ponovo fokusirate pogled na blizinu, svi vaši mišići biće relaksirani.