Zašto četkicu za zube moramo čistiti svaki dan?

-

kako očistiti četkicu za zubeStomatolozi preporučaju da četkicu za zube mijenjamo minimalno svaka 3 mjeseca i čistimo je svaki dan, ali još mnogi još uvijek ne znaju zašto

Često zaboravljamo da su naša usta uvijek puna bakterija, a određeni broj tih bakterija je patogen tj. uzrokuje bolesti zuba i desni. Iako s četkice nikada ne možemo u potpunosti ukloniti bakterije, ipak je moramo svakodnevno čistiti kako se one ne bi nakupljale i uzrokovale zdravstvene probleme.

1. Isperite je u toploj vodi. Prije i poslije pranja stavite četkicu pod toplu vodu i mičite palac gore-dolje/lijevo-desno po glavi četkice kako biste isprali vlakna. Obavezno je čistite u toploj vodi jer ona lakše uništava bakterije od hladne vode.

- Google oglasi -

2. Osušite je. Bakterije koje uzrokuju razne bolesti zubnog mesa su anaerobne. To znači da ne podnose kisik i izlaganje zraku ih uništava. Zbog toga četkicu nemojte nakon pranja stavljati u plastične zatvorene navlake ili je odlagati u zatvoreni kupaonski ormarić. Umjesto toga odložite je u čašu ili stalak za četkice i stavite na mjesto u kupaonici koje je prozračeno.

3. Nemojte dijeliti svoju četkicu s drugima. Ova preporuka stomatologa već je dobro poznata, ali uvijek je dobro podsjetiti se na nju. Malu djecu također treba naučiti da uvijek peru zube isključivo sa svojom četkicom. Ako svoju kupaonicu dijelite s više osoba, označite vlasnike četkica kako biste izbjegli ‘dijeljenje’ bakterija.

Zašto četkicu moramo mijenjati svaka 3 mjeseca?

Vlakna na četkici lako se troše zbog svakodnevne uporabe i brzo postaju neučinkovita u čišćenju prostora među zubima i plaka koji se nalazi na površini zuba.

Plak uzrokuje karijes, a ako pravilno ne uklanja s linije spajanja zuba i zubnog mesa može uzrokovati razne upale i iritacije koje vode do gingivitisa i bolesti desni.

- Google oglasi -

Mnogi ljudi misle kako je dovoljno duže i jače četkati zube ako je četkica istrošena, ali to je pogrešno. Ona više ne može obavljati svoj posao čišćenja bez obzira na vrijeme četkanja i time samo možemo oštetiti desni te uzrokovati pretjeranu osjetljivost ili čak krvarenje.

Izvor: Zadovoljna.hr

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Soja sprječava gubitak kose?

Sredstva za sprječavanje gubitka kose su velik biznis -...

Supa iz kesice ubrzava procese starenja našeg tijela

Hrana s visokok količinom šećera, masnoće i soli ubrzava...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas