U nekom trenutku našeg života, svi mi se borimo sa viškom kilograma. Problemi nastaju uglavnom u određenim životnim situacijama, kao što je prestanak bavljenja nekom aktivnosti, prestanak konzumacije lijekova, nakon prestanka pušenja, nakon poroda i slično. Donosimo vam 5 glavni razloga zašto se debljamo a ne jedemo puno.
Sve spomenute situacije izazivaju veću potrebu za hranom, a kako nam fizička aktivnost ostaje na istom nivou, dolazimo do formule za debljanje.
Naime, opće je poznato kako problemi s težinom proizlaze iz naših životnih navika koje su očito postale nezdrave za nas i naš organizam, jer danas u školama ima znatno više pretile djece nego prije 20, 30 godina.
Zašto se debljamo a ne jedemo puno
Gledajući sa medicinske strane treba istaknuti važnost žlijezde gušterače koja stvara hormon inzulin i po potrebi ga ubacuje u krv. Naime, o njoj ovisi hoćemo li biti skloni slatkoj hrani i debljanju.
Dakle, gušterača izlučuje inzulin u krv samo onda kada se razina šećera u krvi podigne iznad normale, a naglo se podiže prilikom konzumacije namirnica sa visokim glikemijskim indeksom (sve od bijelog brašna, slatkiši, prerađene žitarice)…
Glavna zadaća inzulina je da smanji razinu glukoze ponovno na normalu. Osim te funkcije inzulin ih ima još, a nama je posebno zanimljiva ona koja se odnosi na sprječavanje pretvaranja hrane u masne nakupine u tijelu. Inzulin je na neki način dirigent enzimima tokom probave hrane. On sprječava topljenje masnih zaliha u tijelu, odnosno sprječava mršavljenje. Sad je jasno što znači ako ga imamo puno u krvi.
Dakle, ranije smo spomenuli kako previše kilograma ima veze i s našim načinom života, stoga bitno je znati odakle dolaze problemi s prekomjernom težinom.
Nasljedna pretilost
Prije svega treba izdvojiti genetiku. Treba pogledati vlastite roditelje da se vidi čemu se naginje. Osim genetike, treba kontrolisati unos raznoraznih grickalica, broj popijenih kafa, slatkih gaziranih i negaziranih pića, a sve nabrojeno možda vam se čini daleko od nečeg konkretnog što bi moglo debljati.
Veliki faktor prekomjerne težine kod nekih je ljudi zasigurno i alkohol, što ni sami ne znaju.
Premalo sna još je jedan od razloga, jer se radi o svojevrsnoj lančanoj reakciji. Dakle, premalo sna dovodi do nepravilne prehrane. Znači treba osigurati barem sedam do osam sati redovitog sna.
Hrana je ključ uspjeha
Isto tako premali unos hrane može biti put prema višku kilograma. Vjerujemo da je nekima to šok ali činjenica je ako unosimo u organizam manje od 1.200 kalorija dnevno, da će naš organizam ući u stanje izgladnjivanja. Rezultat ovog stanja je usporeni metabolizam koji se bori za svaku kaloriju prilikom čega usporava njihovu razgradnju te sve više i više sprema u zalihe.
Metabolizam organizma i njegova brzina bitan je faktor u procesu debljanja i mršavljenja.
Ako mislite da ste pretili, pogledajte prvo kako vodite svoj život, kakve su vam prehrambene navike i možda će vam onda biti jasnije neke stvari, pa ćete ih lakše moći i znati promijeniti.
Kako zaustaviti debljanje
Zdrava i izbalansirana prehrana pravo je riješenje da zaustavite debljanje. Kako bi zaustavili debljanje dovoljno je da se odreknete slatkiša, grickalica, prerađene hrane, pekare, gaziranih sokova…
Ukoliko uključite u svoju ishranu namirnice koje tope masnoće na trbuhu, pritom intenzivno vježbate bar nekoliko puta nedeljno rezultati neče izostati. Na našem linku pročitajte 8 super namirnica uz koje se masnoće i kalorije brže tope.