Akutno zatajenje bubrega

-

Akutno zatajenje bubrega definira se kao klinički sindrom obilježen brzim, jakim smanjenjem bubrežne filtracije, obično sa smanjenim izlučivanjem mokraće. Nastaje zbog ishemične ili toksične lezije koja djeluje na krvne žile bubrega, glomerule i/ili tubule uzrokujući smanjenje glomerularne filtracije i povećanje intratubularnog tlaka. Nadiranje izvanstanične tekućine uzrokuje stvaranje oteklina, povećani krvni tlak i kronično srčano zatajenje. Često su povećane razine kalija, natrija, te kiselost stanične tekućine. Uzroci mogu biti bubrežni, te predbubrežni i postbubrežni koji su potencijalno reverzibilni ako se poremećaj na vrijeme dijagnosticira i liječi.

Simptomi se odnose na gubitak funkcije izlučivanja i ovise o razini bubrežne disfunkcije, stepenu bubrežnog oštećenja, te uzroku. U vanbolničkih pacijenata jedini klinički pokazatelj može biti oligurija ili anurija nakon upotrebe kontrasta. U bolničkih pacijenata, akutno zatajenje bubrega obično je povezano s nedavnim traumatskim, kirurškim, medicinskim događajima, te simptomi i znakovi o tome ovise.

- Google oglasi -

Normalno je dnevno izlučivanje urina 1-2.4 litre na dan. Može nastupiti oligurija; anurija navodi na sumnju u obostranu okluziju bubrežne arterije, opstruktivnu uropatiju, akutnu kortikalnu nekrozu ili brzoprogresivni glomerulonefritis.

Zatajenje bubrega

Akutno zatajenje bubrega s trenutnim komplikacijama (npr. hipervolemija, metabolička acidoza, hiperkalijemija, uremija, hemoragijska dijateza) moguće je liječiti, no postotak preživljena ostaje oko 60% uprkos agresivnijoj nutricijskoj i dijaliznoj terapiji. Daljnje poboljšanje čini se nemogućim zbog obično prateće sepse, plućnog zatajenja, koagulopatije, kirurških komplikacija.

Dijagnostička obrada
Dijagnoza akutnog bubrežnog zatajenja utvrđuje se progresivnim dnevnim povećanjem serumskog kreatinina. Trenutno povratni prerenalni i postrenalni uzroci moraju prvo biti isključeni. Ispravljanje hemodinamskih poremećaja koje smanjuje zatajenje potvrđuje prerenalne uzroke. Za postrenalne uzroke, mogućnost oporavka bubrežne funkcije je često nepovratna ovisno o trajanju opstrukcije. Rane urinarne i serumske kemijske analize u slučaju akutnog bubrežnog zatajenja mogu olakšati utvrđivanje uzroka. Karakteristični laboratorijski nalazi su progresivna azotemija, acidoza, hiperkalijemija i hiponatremija.

Liječenje

Akutno zatajenje bubrega može se prevenirati pravilnim održavanjem ravnoteže tekućine u organizmu, volumena krvi, te krvnog tlaka za vrijeme i nakon velikih kirurških zahvata; odgovarajućom infuzijom izotonične tekućine u pacijenata s ozbiljnim opeklinama, te trenutnom transfuzijom krvi pri sniženju krvnog tlaka zbog krvarenja. Ukoliko je potreban vazokonstrikcijski lijek, dopamin 1 do 3 mikrograma/kg/min intravenski može poboljšati renalni protok krvi i izlučivanje urina, ali nema kliničkih pokazatelja da ce se zaustaviti i akutno zatajenje.

- Google oglasi -

U ranom stadiju akutnog zatajenja bubrega, furosemid s manitolom ili dopamin mogu ponovno uspostaviti normalni protok urina ili preokrenuti oligurijsko u neoligurijsko akutno bubrežno zatajenje, ali malo je dokaza da je smrtnost pri tome smanjena.

Dijaliza poboljšava ravnotežu tekućine i elektrolita i omogućuje odgovarajuću opskrbu. Nema jedinstvenog pravila kad započeti dijalizu, kolikom učestalošću je provoditi, niti da li poboljšava oporavak ili preživljene. Akutno zatajenje bubrega treba liječiti bez dijalize samo u slučaju da ju nije moguće provesti ili je razvoj zatajenja nekompliciran i prisutan manje od 5 dana.

U postoligurijskoj fazi, potrebno je obratiti posebnu pažnju ravnoteži tekućine i elektrolita kako bi se prevenirao potencijalno letalni poremećaj izvanstaničnog volumena tekućine, osmolalnost plazme, acido-bazni status, te razina kalija.

Savršen prirodni napitak protiv bubrežnog kamenca

Kako poboljšati rad bubrega

Iako se peršin prvenstveno koristi kao začin, može poslužiti i kao odličan čaj za bubrege. Prepun je minerala i vitamina poput kalcija, kalija i željeza i vitamina C kojeg sadrži čak više nego limun. Sadrže i antioksidanse koji imaju važnu ulogu u zaštiti organizma od bolesti i razvoja tumorskih stanica. Čaj od peršina je diuretik te čisti kožu. Priprema se od 15-ak grama lišća peršina koje se treba preliti kipućom vodom i ostaviti da odstoji do deset minuta.

Hrana za zdrave bubrege treba sadržavati velik udio ne prerađene hrane biljnog porijekla. Posebno se preporučuju češnjak, šparoge, krumpir, celer, krastavci, papaja, lubenica i banane. Istodobno treba piti 8 čaša vode dnevno, posebice u ljetnim mjesecima.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Ovo su 4 najbolja vitamina za zdravlje očiju

Vaše oči trebaju ključnu ravnotežu vitamina kako bi vaš...

Pred menstrualni sindrom (PMS) – Liječenje – Ishrana – Vitamini – Ljekovito bilje

Predmenstrualni sindrom (PMS) je uobičajeni problem, praćen simptomima kao...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas