Zečji trn (Ononidis radix) ili gladišika trajna je biljka što raste kao korov sa veoma dugačkim, jakim i žilavim korenjem. Biljka zečji trn je veoma ljekovita i djeluje kao diuretik, najčešće se koristi korijen, a sasvim mladi izdanci su jestivi. Sadrži flavonoide, eterična ulja i saponine. U narodu je još poznata kao vučji trn, čkalj, gladiš, gladiška, gladiševina, grebenka, lipnica, mačac, mačak.
Stabljika je grmolika, čvrsta i razgranata, s trnovitim izdancima, a visoka je do 50 cm. Listovi u vršnom dijelu stabljike su jednodijelni, dok su donji listovi trodijelni, tj. sastavljeni od tri listića. Cvjetovi se nalaze na trnovitim izdancima u pazušcima listova, leptirastog su oblika, grimizno crvene boje.
Zečji trn raste uz rubove šuma, na suhim i mršavim zemljištima livada, oranica i pašnjaka. U proljeće ili jesen skuplja se korijen, a cijela biljka za vrijeme cvjetanja. Cvijeta u junu i julu. Cvijet se bere nešto prije nego što se potpuno razvije.
Zečji trn za šta je dobar
Korijen zečjeg trna ima blago diuretičko djelovanje, što znači da može pomoći u poticanju izlučivanja viška tekućine iz tijela. To može biti korisno u slučajevima zadržavanja vode ili edema.
Preporučuje se u liječenju upale bubrega, kamenaca i pijeska u bubrezima, upale mokraćnog mjehura i kamenaca u mjehuru te kod gihta, reumatizma i kroničnog reumatizma zglobova. Za iste namjene koristi se i čaj od nadzemnog dijela biljke. Izvana zečji trn koristi se za pripremanje obloga u liječenju rana.
Također se koristi za ublažavanje probavnih smetnji kao što su nadutost, grčevi i upale crijeva.
Biljka zečjeg trna ima sposobnost jačanja venskih zidova i poboljšanja cirkulacije. To može biti korisno u liječenju problema s venama poput proširenih vena i hemoroida.
Zečji trn se tradicionalno koristi za poboljšanje seksualne funkcije i libida kod muškaraca i žena. Smatra se da biljka pomaže u povećanju razine testosterona i jačanju protoka krvi u genitalnom području.
Ako se 3 velike kašike cvijeta popare s 1 I provrele vode, pa se to nakon 10 minuta procijedi, dobiva se sredstvo koje uklanja mokraćnu kiselinu pa uspješno liječi od gihta, uporne reume, bronhitisa i nakupljanja sluzi u plućima. Pije se tri puta dnevno po 1 šoljica.
Čaj od korijena i cvijeta čisti krv, koji povisuje krvni tlak, liječi od katara mokraćnog mjehura, bolesti bubrega i srčanih smetnji uz oticanje nogu i trbuha.
Ako se jednake količine lišća i korijena namoče 12 sati u hladnoj vodi, zatim kuhaju u istoj vodi 10 minuta, pa se to ostavi poklopljeno da stoji 20 minuta i nakon toga procijedi, dobiva se lijek protiv teške reume, djelotvoran i kad ništa drugo ne pomaže. Piju se 2-3 šoljice dnevno.
Čaj od osušenog korijena zečjeg trna
Dvije čajne kašike osušenog korijena preliju se vrelom vodom i ostavi poklopljeno pola sata. Piju se dvije do tri šoljice toplog, nezaslađenog čaja na dan, između obroka. Prema mišljenju nekih stručnjaka, diuretičko djelovanje pri daljoj upotrebi malo-pomalo prestaje. Stoga se tokom primjene uvijek preporučuju sedmodnevni razmaci.
Oblozima od čaja preporučuje se i liječenje ekcema i osipa.