U dijetalnoj ishrani zelena salata je nezamjenjiva namirnica, jer sadrži kalijum, fosfor, kalcijum, magnezijum, vitamin C, provitamin A, vitamine E, B1, B2, B6 i niacin. Interesantno je da u spoljašnjim listovima zelene salate ima dvostruko više vitamina C nego u unutrašnjim listovima…
Zeleni listovi salate su bogati hlorofilom, koji obnavlja ćelije. Sastojak laktium (sličan opijumu) djeluje veoma umirujuće, ali je potpuno bezopasan, što se za opijum ne može reći. Bez soli!.
Pri pravilnoj pripremi zelene salate ne stavlja se so jer je ona već sadrži. Dodatno posoljena salata izaziva povećanu žeđ. Uživanje u salati preporučljivo je šećernim, srčanim i bubrežnim bolesnicima, a pomaže i u liječenju gihta. Salatu treba jesti, po mogućnosti, odmah nakon branja jer ona držanjem u frižideru ili podrumu naglo gubi hranljive sastojke. Posebno aktivan pozitivan uticaj zelene salate zapažen je kod pušača. Ljekari su uvjereni da vegeterijanska jela sa salatom ne samo da smanjuju rizik od formiranja tumora, već i umanjuju štetne uticaje zagađenog vazduha i alergena prašine. Najbolja zaštita pluća postiže se kombinacijom salate i umjerene fizičke aktivnosti.
Nemam reci mnogo ste dobri koliko informacija na jednom mestu budite uvek sa nama Srecno