Željezo je mineral koji igra ključnu ulogu u prijenosu kisika kroz tijelo, kao i mnogim drugim važnim procesima u organizmu. Nedostatak željeza može izazvati zdravstvene tegobe poput anemije (umor, slabija koncentracija, iscrpljenost, lupanje srca, nedostatak zraka, glavobolje).
Najbolja granica je zlatna sredina, jer premale i prevelike količine željeza u krvi mogu biti štetne za zdravlje.
Već smo pisali o željezu i njegovoj važnosti za zdrav organizam čovjeka. Ovom prilikom ćemo malo detaljnije proći to gradivo.
Željezo u organizmu čovjeka
Željezo je jedan od važnijih elemenata u čovjekovom organizmu. Zdrava osoba u svom tijelu ima ga oko 4,5 g, a svakodnevno ga unosi hranom. Od ukupne mase prisutne u tijelu, 60% željeza je u hemoglobinu, 8% u mioglobinu, 2% u enzimima, 0,1% je željezo koje sudjeluje u transportu, a ostatak je rezerva koja se čuva u jetri, koštanoj srži i slezeni.
Najveći potrošač željeza je koštana srž. Poznata je kao krvotvorno tkivo. Većina željeza iz organizma dolazi do nje i usmjerava se u sintezu eritrodnih prekursora i zrelih eritrocita. Za pravilan rad eritrocita važni su hem i hemoglobin.
Željezo koje nalazimo u čovjekovom organizmu djeluje u vrlo blagim uslovima i njegov je rad kontroliran enzimima.
Normalan unos željeza iz prehrane možda neće biti dovoljan za zamjenu izgubljenog željeza (jer se manje od 20% željeza u tipičnoj prehrani apsorbira u tijelo). Stoga, većina ljudi s nedostatkom željeza mora uzimati dodatke željeza na usta obično jednom ili dva puta dnevno. Željezo kao dodatak se najbolje apsorbira kada se uzima na prazan želudac, 30 minuta prije obroka ili 2 sata nakon obroka, naročito ako jela uključuju namirnice koje smanjuju apsorpciju željeza, kao što su biljna vlakna, namirnice koje sadrže fitate (uključujući cjelovite žitarice) kruh, mekinje, grah, soja i orašasti plodovi), kafa i čaj.
Željezo u organizmu može biti narušeno ili uništeno na različite načine. Evo nekoliko faktora koji mogu utjecati na razgradnju ili smanjenje učinkovitosti željeza:
- Prekomjerna konzumacija određenih tvari, poput alkohola, može utjecati na ravnotežu željeza u organizmu.
- Neki genetski faktori mogu igrati ulogu u regulaciji željeza u organizmu.
- Nedostatak određenih nutrijenata, poput vitamina B12 i folata, može utjecati na sposobnost organizma da pravilno koristi željezo.
- Upalni procesi i bolesti poput celijakije, Crohnove bolesti ili upalnih bolesti crijeva mogu ometati apsorpciju željeza.
- Vitamin C igra ključnu ulogu u održavanju željeza u reduciranim (feričnim) oblicima, što pomaže tijelu da apsorbira željezo iz hrane. Nedostatak vitamina C može dovesti do smanjene apsorpcije željeza.
Nedostatak željeza u krvi
U slučaju nedostatka željeza u krvi, ljekari često propisuju sulfat ili glukonat željeza. Mnogi pacijenti koji su ih uzimali primijetili su da pate od opstipacije i iritacije želuca i crijeva. Samo jedna srednja doza jednog od ova dva spoja željeza dovoljna je da izazove crijevno-želučanu iritaciju – no glukonat manje iritira od sulfata.
Ako ste vegetarijanci ove namirnice su najjači izvor željeza
Kako povećati željezo u krvi
Prirodno željezo rijetko smeta našem organizmu, a nalazi se u nekim biljkama i nerafiniranim namirnicama, a koriste ga oni kod kojih postoji sumnja na anemiju, ili pak oni koji su dovoljno mudri da je se čuvaju. Korijen kovrčave pitomke (Rumex crispus), na primjer, pravo je skladište željeza u kombinaciji s bakrom. Osim toga, kovrčava pitomka – kao i ostale vrste pitomke – djeluje blago laksativno. Čaj od ove biljke djeluje blago i ne nadražuje.
U pravilu, tvrdi dijelovi biljke, poput korijena ili kore, kuhaju se kako bi se ekstrahirale njihove aktivne tvari, no korijen pitomke je izuzetak i nikad se ne smije kuhati jer to uništava njegove vrijedne sastojke. Čaj od pitomke jednostavno se priprema tako da se u četvrt litre kipuće vode doda 1 do 1, 5 kafena kašika sjeckanog korijena. Čaj se zatim poklopi i ostavi stajati 20 minuta. Procijedite, zagrijte i pijte male šoljice čaja tri puta dnevno. Možete mu dodali limuna ili meda.
Žitne klice su još jedna namirnica nevjerojatno bogata prirodnim željezom, s velikom moći obnavljanja hemoglobina. On nas također opskrbljuje bakrom, manganom, vitaminima B, dakle važnim sastojcima za resorpciju željeza.
Evo popisa brojnih biljaka, prirodno bogatih željezom: Marelice suhe ili sirove, bademi, cikla, prokulica, datulje, integralno žitno brašno, grah, leća, pivski kvasac, repa, peršin, maslačak, suhe šljive, rotkvica, grožđice i još neke.