Zimski umor, depresija ili sezonski afektivni poremećaj česta je pojava sa kojom se bore mnogi. Simptomi zimskog umora su iscrpljenost, stalna pospanost, bezvoljnost, nedostatak energije i potištenost.
Kako biste što lakše prepoznali da li patite od ovog poremećaja, i kako biste se što lakše izborili sa njim, otkrivamo vam nekoliko činjenica koje vjerovatno niste znali o zimskoj depresiji.
>> 8 prirodnih lijekova za depresiju
Zimski umor
Počinje u novembru – Zimski umor započinje prije zime. Mnoge osobe umor i bezvoljnost uočavaju još početkom novembra.
Češće pogađa žene – Prema riječima stručnjaka, zimska depresija češće pogađa žene. Pored žena, zimski umor česta je pojava i među adolescentima i djecom. Pravilna ishrana, umjerena fizička aktivnost i boravak na svježem zraku ublažit će simptome sezonskog afektivnog poremećaja.
>> Prirodni napitak protiv umora, pada energije i iscrpljenosti
Slabi imunitet
Kada je zimska depresija prisutna karakterističan je i slab imunitet. Kako biste tokom zime sačuvali zdravlje, potrudite se da u vaš životni stil unesete zdrave promjene. Spavajte dovoljno, hranite se zdravo, budite fizički aktivni, te pronađite način da se oslobodite stresa.
Više slatkiša
Zimska depresija popraćena je i intenzivnijom potrebom za ugljikohidratima i šećerima. S obzirom na njene pozitivne učinke na naše zdravlje i raspoloženje, čokoladu nemojte izbjegavati, ali umjesto mliječne, odlučite se za nekoliko kockica tamne čokolade. Osim toga, ishranu obogatite povrćem, voćem, ribom, mahunarkama, integralnim žitaricama, jogurtom, orašastim plodovima. Ne zaboravite i na dovoljan unos tečnosti, pa stoga pijte mnogo vode i biljnih čajeva.
Nedostatak svjetlosti
Mnogim ljudima nedostaje dnevnog svjetla tokom zime. Svjetlo potiče tijelo da prestane lučiti “hormon spavanja” melatonin, ističu naučnici. Preporučuje se boravak na dnevnom svjetlu najmanje 30 minuta svakoga dana. Čak i za sivih zimskih dana ima dovoljno svjetla da bi to potaknulo čovjeka, a vježbanje će dodatno potaknuti cirkulaciju krvi.
Zdrava hrana
Umjesto što posežete za kafom, pokušajte prirodno pojačati svoju energiju hranjivim materijama iz hrane. Jedenje integralnih žitarica tokom jutra će vašem organizmu dopuniti B vitamine, koji će pomoći da pretvorite hranu u energiju, a tijelo će vam opskrbiti i ugljikohidratima.
Spavanje
Svi znamo da premalo spavanja može učiniti da se osjećate loše sljedećeg dana, ali pretjerano spavanje tokom zime također može učiniti da se osjećate tromo ujutro. Može biti primamljivo da budete u hibernaciji kada je napolju hladno i mračno, ali pokušajte da uđete u neke zdrave navike kada je riječ o spavanju. Idite u krevet i budite se otprilike u isto vrijeme svaki dan i težite za osam sati sna tokom noći.