Iako regulatorima hormona ne možete upravljati tako dobro kao drugim dijelovima tijela, možete ipak mnogo toga poduzeti za ravnotežu razine vaših hormona.
Kontrolirajte krvni tlak
Visoki tlak ubrzava starenje i pojačava simptome povezane sa šećernom bolesti, izaziva zatajenje bubrega i mnoga druga bolesna stanja povezana s hormonima. No visoki tlak može biti i posljedica poremećaja u radu štitnjače, nadbubrežnih žlijezda ili bubrega. Optimalna je vrijednost krvnog tlaka 120/80. S tom ćete vrijednošću najmanje starjeti. Naravno, tlak možete smanjiti na razne načine: lijekovima, tjelesnom aktivnošću i prehranom. Smanjenje tjelesne težine jedan je od načina koji uvelike pomaže i endokrinom sustavu. Prekomjerna tjelesna težina povisuje krvni tlak i izlaže vas riziku od šećerne bolesti.
Pazite što gutate
Estrogen – u obliku masti ili flastera na koži sigurniji je od onoga koji se uzima oralno (tablete) jer tada odlazi u jetru i djeluje na zgrušavanje bjelančevina pa time uzrokuje začepljenje arterija. Također, pokazalo se da humani estrogen djeluje efektivnije od estrogena dobivenog iz biljaka.
Kortizon – to je steroid koji djeluje na upalna stanja (osip na koži, artritis, astma…), međutim prevelike količine mogu djelovati negativno zbog rizika od povišenoga krvnog tlaka, infekcije i gubitka kalcija iz kostiju. Posavjetujte se s liječnikom – možda biste ga mogli uzimati svaki drugi dan i smanjiti moguće nuspojave za više od 80%.
Jedite kako biste se osjećali bolje
Ginseng, cimet i čaj jačaju sposobnost tijela da prima inzulin, a time se smanjuje i rizik od dijabetesa tipa 2. Kako su pokazala neka istraživanja, jedna od tvari u ginsengovim bobicama ili pola žličice cimeta na dan mogu povećati sposobnost primanja inzulina za više od 50%. Uz ostalo, određena hrana pomaže tijelu da preradi estrogen. U tome nam mogu pomoći: brokula, kupus, cvjetača i prokulica – sadrže spojeve koji djeluju poput estrogena te također štite od raka dojke. Slično djeluju izoflavoni (soja, češnjak, luk). U ovu se kategoriju ubraja i mediteranska prehrana, koja se temelji na maslinovu ulju, ribljem ulju, kalciju i voću.
Redovito provjeravajte zdravlje
Primjerice, ako osjećate gubitak libida, impotenciju ili tegobe povezane sa seksualnim životom, bilo bi poželjno provjeriti testosteron, estrogen i progesteron. Držite se sljedećih pravila: Provjerite krvni tlak svake godine, nakon vaše šesnaeste. Pregledajte štitnjaču jednom u pedeset i petoj, zatim svakih 5 godina. Pregledajte razinu šećera u krvi u dvadesetoj, u trideset i petoj, pa svakih pet godina nakon toga.
Plan za dugovječnost
• Šetnja – 30 minuta dnevno
• Vježbanje izdržljivosti – plivanje, vožnja bicikla i slično – 3 puta tjedno, tako da se nakon 20 minuta oznojite
• Vježbe opterećenja – 3 puta tjedno po 10 minuta
• Istezanje ili joga – svaki dan poslije hodanja
• Duboko disanje – svakog jutra i svake večeri duboko udahnite deset puta
• San – spavajte 7-8 sati dnevno
Prehrambeni priručnik
Plan obroka – jedite kada ste gladni, nemojte pregladnjeti, posljednji obrok neka bude barem tri sata prije odlaska na počinak. Ustalite odabrani raspored.
Veličina tanjura – desertni, ne uobičajeni plitki ili duboki.
Što treba jesti svaki dan – devet šaka što voća, što povrća: najmanje 30 g orašastih plodova (bademi, kikiriki), integralni kruh i integralne žitne pahuljice s mnogo vlakana.
Što treba jesti najmanje triput tjedno – različite vrste riba: losos (ne iz uzgoja), bijelu ribu (ne iz uzgoja), plavu ribu (tuna, inćuni, srdele), slatkovodnu ribu (ne iz uzgoja).
Što treba jesti jednom tjedno – deset žlica pirjane rajčice ili proizvoda od rajčice.
Što treba izbjegavati – konzerviranu hranu koja sadrži zasićene i transmasne kiseline, bijeli kruh, bijelu ribu, i bijeli šećer, umake s vrhnjem i majonezom, te zaslađivače s kukuruznim sirupom.
Što piti svaki dan – dvije litre negazirane vode, dvije čaše obranog mlijeka ili mlijeka s niskim sadržajem masti, jednu čašu vina (crno ili po želji).
Uzimati svaki dan
Multivitaminski preparat (s malo masti) koji sadržava najmanje 800 mikrograma folne kiseline, 400 I. J. vitamina D, 1200 miligrama kalcija, 400 miligrama magnezija i potrebnu dnevnu količinu ostalih minerala. Za optimalnu razinu i apsorpciju najbolje je tu dozu podijeliti na dvije (smanjite doze vitamina C i E ako uzimate statine).
Aspirin (uzeti pola čaše tople vode prije i poslije uzimanja Aspirina zbog želuca) 162 mg Aspirina ako imate više od 42 godine.
Omega 3 (2 g) – to ćete dobiti i s gore navedenim količinama orašastih plodova i ribe.
Tuna, kao i sve velike ribe, je puna merkurija.
Bilo koji sintticki hormon je jako opaan, bez obzira u kojoj formi se uzima. To i deca znaju.
Predivan clanak – kao zdravstveni radnik imam znanja o fiziologiji i metabolizmu organizma i u potpunosti se slazem sa ovim preporukama , cak sto vise , do nekle vodim ovakav nacin zivota – Hocu da ljudi promene nacin razmisljanja i zato sam i podelila ovaj clanak !
VOĆE I POVRĆE JE UVJEK ZDRAVO I DOBRO TREBAMO GA SVI DA JEDEMO
dopada mi se sto sam clan
Kad bismo ovo sve postovali u izhrani, ljekari bi, skoro ostali bez posla a mi bi duze zivjeli.