Problemi s vidom, bolovi u zglobovima, ubrzan rad srca sve su to znakovi koji otkrivaju autoimune bolesti kao što su artritis, multipla skleroza, problemi sa štitnjačom…
Autoimune bolesti posljedica su pretjerane reakcije imunološkog sustava protiv vlastitih stanica, tvari ili tkiva. Češće od njih boluju žene, a prvi se znakovi javljaju tijekom ili neposredno nakon puberteta. Najčešće autoimune bolesti su dijabetes, Chronova bolest, reumatoidni artritis i problemi sa štitnjačom, a simptomi su suptilni i lako mogu promaknuti, piše All Women Stalk.
Znakovi koji otkrivaju autoimune bolesti
Oscilacije tjelesne težine
Oscilacije tjelesne težine bez posebnog razloga za to, naročito ako su prisutni i drugi simptomi, također mogu ukazivati na probleme s imunim sistemom. Dok su neke autoimune bolesti povezane s gubitkom težine, druge, naprotiv, mogu uzrokovati debljanje. Na primjer, hipotireoza je povezana sa sporijim metabolizmom koji se može pretvoriti u brzo debljanje čak i ako je vaša prehrana ostala ista
Bol u zglobovima ukazuje na artritis
Preaktivan imuni sistem može uzrokovati bolove u zglobovima. On stvara antitijela koja uništavaju koštanu ovojnicu i uzrokuju neugodne bolove. Riječ je o reumatoidnom artritisu koji, ako se ne liječi na vrijeme, može izazvati trajno oštećenje kostiju.
Upale se javljaju u bubrezima i plućima
Zbog prevelike aktivnosti imunološkog tijela antitijela se mogu zadržati na jednom mjestu u tijelu kao što su bubrezi, živci i pluća. Ako ostanu predugo, zalijepe se za organe što uzrokuje upalne procese.
Naglo mršavljenje može biti posljedica upalne bolesti crijeva
Antitijela često napadaju crijeva i uzrokuju probleme sa stolicom. Kao posljedica pretjerane imunološke aktivnosti javlja se proljev, krvarenje, bolovi u trbuhu i nekontrolirani gubitak kilograma.
Glavni oblici upalnih bolesti crijeva su Chronova bolest i ulcerozni kolitis. Crohnova bolest može se pojaviti u bilo kojem dijelu probavnog trakta, od usta do anusa, dok ulcerozni kolitis zahvaća isključivo debelo crijevo i rektum.
Nepravilan rad gušterače ukazuje na dijabetes
Imuni sistem proizvodi antitijela koja napadaju stanice u gušterači zadužene za proizvodnju inzulina. To remeti rad gušterače i povećava rizik od dijabetesa tipa 1.
Vitiligo
Vitiligo je kronično stanje koje uzrokuje gubitak boje kože. Jedna vrsta vitiliga, nazvana nesegmentalni vitiligo, je autoimuna bolest. Dermatolozi vjeruju da se javlja kada imuni sistem napada melanocite, stanice koje proizvode melanin.
Problemi s vidom mogu biti znak multiple skleroze
Slabljenje vida, sljepoća i loša koordinacija ruku mogu biti rani znakovi multiple skleroze. Multipla skleroza pogađa dugačke produžetke stanica neurona zbog čega poruke iz mozga ne stižu do organa ili pak stižu sa zakašnjenjem.
Ubrzani puls može otkriti probleme sa štitnjačom
Imuni sistem kontrolira rad štitnjače stoga je to ujedno i prvi organ koji strada ako se pojave promjene u sistemu. Promjene u tjelesnoj težini, pojačana nervoza, ubrzan rad srca, suha koža ukazuju ili na smanjeni ili pak na pojačani rad štitnjače.
Hashimotov tireoiditis
Hashimotov tireoiditis je autoimuno stanje u kojem imuni sistem napada štitnjaču, uzrokujući da ona proizvodi manje hormona štitnjače. To obično dovodi do slabog rada štitnjače, što uzrokuje simptome kao što su: umor, gubitak kose, bolovi u mišićima, oticanje lica, zatvor, slabost, debljanje, osjetljivost na hladnoću…