Zob ili ovas (lat. Avena sativa) je sitna žitarica, biljka koja se ubraja u porodicu trava. Klasici zobi sadrže 2 do 6 cvjetića i nalaze se na raširenoj metlici na vrhu stabljike. Zrna su obavijena pljevom koja nije srasla sa zrnom po čemu se zob razlikuje od drugih žitarica (pšenice, ječma i raži).
Po nutritivnom sastavu, zob spada u najkompletnije vrste namirnica. Pored toga što snabdjeva organizam energijom, sadrži vitamine E, B5 i B6, kao i minerale, gvožđe, selen, mangan i bakar.
Šta liječi zob
Znanstvene studije pokazuju da topljiva vlakna porijeklom iz zobi djeluju preventivno na bolesti srca i krvnih žila, snizujući razinu kolesterola, te djelujući na apsorpciju žučnih kiselina. Topljiva vlakna utječu i na funkciju inzulina, te tako prirodno regulišu razinu šećera u krvi tokom dana, što istodobno obezbjeđuje dulji osjećaj sitosti. Tokom prolaska kroz probavni sistem, vlakna iz zobi tvore gel s vodenom komponentom, te na taj način povećavaju volumen crijevnog sadržaja i olakšavaju prolaz izmeta kroz probavni sistem. Na taj način održava se zdravlje probavnog sistema, a time i zdravlje čitavog organizma…
>> Šta možete liječiti pšenicom saznajte OVDJE
Zob je dobro koristiti u ishrani jer potpomaže stvaranje krvi, jača zube i kosti, podstiče rad mozga, rast kod djece i jačanje mišićne mase kod odraslih.
Zbog lakoće sa kojom se vari, zob se preporučuje oboljelima na želucu, a isto tako i osobama sa bronhijalnim smetnjama. Slaboj djeci i iscrpljenim osobama uopće, zob se najtoplije preporučuje. Treba se uzimati svakog dana, u obliku kaše ili drugačije. Odlične su zobene pahuljice, koje se prelijevaju vrelim mlijekom ili supom, i jedu u kombinaciji sa drugim namirnicama. Preporuka je da se zob kuha 2-5 minuta, jer se u ovom intervalu ne gubi ništa od njene hranljive vrijednosti, a postaje lako varljiva.
>> Koje sve moći ima zob kao lijek saznajte OVDJE
U slučajevima dijabetesa (šećerne bolesti), zob se pokazala kao veoma uspješna. Redovnim uzimanjem zobi u ishrani, zapravo zobenom kurom koja treba da se sprovodi duže vrijeme, dolazi do opadanja šećera u krvi. Važna napomena: Zobena voda u kojoj se kuhala zob se ne prosipa jer u noj se nalaze mnoge za život važne materije.
Ljekoviti dio biljke: za lijek koristi se sjeme-zrno i slama za vrijeme žetve.
Zob i njegovo ljekovito djelovanje
Zob je neobično važna u dijetalnoj ishrani bolesnika. U sebi sadrži sve važnije vitamine i minerale. Koristi se za liječenje malokrvnosti, raznih katarnih upala probavnih organa, a djeluje na regeneraciju cjelokupnog organizma.
Kupelji pripremljeni od zobene slame veoma su korisne u bolestima bubrega, bubrežnih kamenaca i gihta, zatim kod svih reumatičnih poteškoća, kod krstobolje, kočenja svih vrsti te kod bolesne jetre.
Kaša od zobi recept
Staviti pet kašika zobenih pahuljica u pola litre kipuće vode. Pustiti da kuha 2-5 minuta, zatim skloniti s vatre i pustiti da stoji dok ne upije svu vodu i nabubri. Poslije toga, dodavati po želji različite sastojke – pavlaku, med i slično. Kaša se može pripremati i sa vrelim mlijekom, ili supom, kako je već rečeno.
Sredstvo za jačanje: jedan kg integralne (neoljuštene) zobi dobro se ispere i skuha u tri litra vode. Procijediti i piti ovu tečnost, zaslađenu medom.
Kupke: kao obično, za njih se koristi cijela zob i zobena slama. Pomažu kod ukočenosti, umora, bolesti bubrega, kao i kod kožnih bolesti.
Zob u novije vrijeme zovu i alternativna Viagra jer djeluje kao afrodizijak odnosno pojačava rad testosterona u organizmu a samim tim je preporučuju za one koji imaju povećanu prostatu.
>> Pročitajte ovdje 3 recepta kako da pripremite zobene pahuljice
Čaj od zobi priprema
Za četiri čaše čaja od zobi bit će vam potrebno:
- 2 velike kašike zobi
- jedan štapić cimeta (može i cimet u prahu)
- 6 – 8 dl vode
- jedna kašika meda
- 2 male kašike ekstrakta vanilije
Priprema: U lončić stavite zobene pahuljice, štapić cimeta i vodu te dovedite vodu do vrenja. Kad zavrije kuhajte još 10 minuta na laganoj vatri. Ugasite vatru i pričekajte da se ohladi na 40 °C i tek tada dodajte vaniliju i med. Nikad nemojte dodavati med u vruće napitke jer mu se tako gube ljekovita svojstva.