Zubobolja je samo jedan simptom najčešće bolesti čovjeka: bolesti zubi. Od nje boluje više od 90 posto stanovništva u civiliziranim zemljama.
Žvakanjem hrane započinje proces probave. Zubi trgaju, režu i melju uzetu hranu. Da bi mogli zadovoljiti svojoj funkciji, zubi moraju biti dovoljno tvrdi i neosjetljivi.
Zbog toga je njihova površina pokrivena vrlo otpornim slojem, zubnom caklinom. Zubna caklina je neosjetljiva na bol i može izdržati vrlo visok pritisak, između kutnjaka i više od 100 kg. Ispod cakline nalazi se dentin, koji čini najveći dio zuba i po građi je sličan koštanom tkivu. Dentin obavija zubnu šupljinu u kojoj se nalazi zubna srž ili zubna moždina (pulpa). U zubnoj su srži brojne krvne žile i živci. Korijen zuba učvršćen je brojnim vlaknima u koštanim šupljinama gornje i donje čeljusti.
>> Evo kako da za samo sedam minuta smanjite zubobolju
Zubobolja
Najčešći uzrok zubobolje je tzv. kvarenje zubi, zubni karijes. Pravi uzrok kvarenja još uvijek nije poznat. Zna se da zube kvari nakupljanje mlječne kiseline u usnoj šupljini, kiselina se stvara pod djelovanjem bakterija iz ostataka hrane koji se nalaze u nevidljivim udubinama na površini zuba i između zubi, kiselina nagriza, otapa caklinu, koja je ujedno i glavna zaštita zuba.
Oštećenje se sve više produbljuje. Kada je sloj cakline probijen, javlja se bol zato što zubni dentin, iako nema živčanih vlakana, ima sposobnost da bol prenosi. Bakterije kroz nastali otvor prodiru sve dublje kroz dentin i u zubnoj srži izazivaju upalu (pulpitis). Obično se kaže da je “upaljen živac”.
>> Zdravi zubi vrijede pola zdravlja
Bolovi se javljaju samo na naglu promjenu temperature, na tople i hladne nadražaje. Jača upala, naročito ako je izazvana uzročnicima gnojenja, može izazvati jaki bol. Bolovi su češći navečer i noću. To su tzv. kuckajući bolovi (pulsirajući), toplina ih obično pogoršava. U toj fazi bolesnici najčešće sami uzimaju različite tablete protiv bolova, ili pak koriste narodne lijekove: rakiju, češnjak, stavljaju tople obloge na lice. Manji broj bolesnika javlja se zubaru, većina nastoji da sama “preboli” zbog straha od zubara.
Nakon izvjesnoga vremena bolovi će prestati jer su bakterije u potpunosti uništile zubnu srž. Zub postaje neosjetljiv, nastaje prividan mir. Ali razmnožavanje bakterija u usnoj šupljini se nastavlja i one kroz otvor na vrhu korijena mogu prijeći na okolinu zuba, na dio čeljusti u kojoj se nalazi zub (periodontitis).
>> Prepoznajte problem sa zubima na vrijeme
U početku takve upale postoji bolnost prilikom stiskanja i dodirivanja zuba. Poslije se javlja trajan bol. Jaki bolovi praćeni su općim poremećajima u tijelu. Uz oteklinu u predjelu bolesnoga zuba i okolnog tkiva javlja se povišena temperatura i opća klonulost. Liječenje je obavezno kod zubnog liječnika.
Bol u predjelu zuba
Bol u predjelu zuba ne mora potjecati samo od bolesnoga zuba, javlja se i odražen bol koji potječe iz tkiva i organa koji su dosta udaljeni od zuba, javlja se zbog upale i nadražaja ogranka velikoga moždanoga živca. Kao zubobolja može se odraziti i bol koji potječe od bolesti uha, oka, sinusa. U rijetkim slučajevima u zubu se može osjećati i srčan bol. Zubobolja može biti i umišljena, tj. bolovi se javljaju samo na “živčanoj bazi” a zubi su potpuno zdravi.