Žučni kamenac je najčešća bolest žučnih puteva i predstavljaju relativno čest poremećaj u populaciji. Učestalost se razlikuje zavisno o rasi, mjestu življenja i prehrani.
Gotovo 10% ukupne populacije ima žučne kamence, a kod žena se pojavljuju čak 2 puta češće. Žučna kesa je mala, kruškolika vrećica koja sadrži žuč.
Supstanca koja se izlučuje iz jetre i koja potpomaže varenje masnoće, a naposljetku se izbacuje putem tankog crijeva. Žučni kamenac je čvrste mase koja se formira u žučnoj kesi ili žučnim kanalima.
Žučni kamenci
Postoje tri tipa ovih kamenaca
Kombinirani koji se sastoje od kalcija, žuči, kolesterola i ostalih supstanci; kamenci od čistog kolesterola i kamenci od čiste žuči. U zavisnosti od veličine i vrste kamenaca, može da dođe do infekcije i zapaljenja žučne kese. Često je vrlo bolno, a u nekim slučajevima, žučna kesa mora da bude kirurškim putem otklonjena.
Među faktore rizika za oboljenje žučne kese spadaju ishrana koja sadrži mnogo masnoća i kolesterola. Oboljenja jetre prouzrokovana prekomjernom upotrebom alkohola, kronične upale jetre ili žučne kese, alergije na određene namirnice, genetska predispozicija i infekcije parazitima.
U zavisnosti od vrste žučni kamenac, prepisuju se razni lijekovi kojima se postiže smanjivanje njihovih dimenzija. U nekim slučajevima, ultrazvučni valovi mogu da pomognu da se kamenci razbiju, bez operativnih zahvata.
Ova vrsta liječenja je zapravo bombardovanje kamenova zvučnim talasima, čime se postiže njihovo razlaganje. Ovaj tretman kojim se ne zadire u tijelo je siguran, ali nema preventivno djelovanje na formiranje budućih žučnih kamenova.
Kronični problemi vezani za žučnu kesu mogu da budu uzrok velikih neprijatnosti, među koje spadaju gasovi, mučnina i abdominalni grčevi. Najbolji pristup ovom problemu, po mogućnosti, predstavlja na prvom mjestu sprečavanje pojavljivanja samog problema. Evo nekih dodataka koji u tome mogu da pripomognu.
Rastvarači masti
Lecitin — Lecitin je fosfolipid, odnosno supstanca koju proizvodi jetra i koja je uključena u metabolizam masti. Dostupan je u vidu dodataka, a često ga prepisuju ljekari i prirodni iscjelitelji u namjeri da se smanji veličina kolesterolskih žučnih kamenova. Svatko sa tendencijom stvaranja žučnih kamenova trebalo bi svakodnevno da uzima dodatke lecitina.
Taurin — Ova aminokiselina, koje ima u žučnim solima, potpomaže stvaranje žuči i njeno izlučivanje. Budući da je žuč neophodna za razlaganje masti i lipida, nedostatak ove značajne supstance može da rezultira nagomilavanjem kolesterola. Ženski organizam proizvodi manje taurina nego muški, što može da predstavlja objašnjenje zbog čega su žene dva put podložnije formiranju kolesterolskih žučnih kamenaca.
Žučni kamenci prirodno liječenje
Badalj (mliječni čkalj) — Ova ljekovita biljka (Silybum marianum) sadrži jedinjenje zvano silimarin, antioksidant koji može da zaštiti jetru od oksidativnih oštećenja uslijed djelovanja slobodnih radikala. Badalj također može da stimulira rast novih ćelija jetre koje će da zamijene stare, oštećene ćelije.
Pošto je normalno funkcioniranje jetre od suštinskog značaja za normalno funkcioniranje žučne kese, badalj je značajan dodatak arsenalu biljnih preparata koji se upotrebljavaju za ublažavanje poremećaja u radu žučne kese. Uz to, badalj može da spriječi pojavu kamenova u žuči ili da ih direktno liječi povećavajući stupanj rastvorljivosti žuči koja se izlučuje iz žučne kese, omogućavajući joj na taj način da brže prođe kroz organizam.
Nana – Ova ljekovita biljka se već vjekovima koristi kao lijek za poremećaje u varenju, uključujući tu i suvišne gasove, koji su ujedno i jedan od simptoma žučnih kamenova. Nana se danas upotrebljava kao sastavni dio mnoštva biljnih formula dizajniranih za razbijanje kamenaca u žuči.
Kurkuma — Ovaj začin, koji kari-prahu daje njegovu karakterističnu žutu boju, koristi se kao lijek za kamence u žuči. Obično u kombinaciji s drugim ljekovitim biljem, kao što su badalj i nana. Indijski narodni ljekari već vjekovima znaju za njegovu medicinsku vrijednost i upotrebljavaju ga, između ostalog, za konzerviranje hrane (ima antibakterijsku komponentu) i za liječenje gojaznosti.
Istraživači danas znaju da kurkuma ima djelovanje koje je korisno za jetru. Podstiče protok žuči koji pomaže razaranje masti unesenih putem ishrane, čime se zauzvrat štiti žučna kesa i liječe poremećaji u njenom radu.
Maslačak – Ovaj korov je prirodni diuretik i pomoći će pri varenju, bogat Iecitinom i kalijem, koji jača funkcioniranje jetre i žučne kese.
Crna rotkva – Pripremite sok crne rotkve uzmite crnu rotkvu, i dobro je operite. Nemojte guliti koru jer se u njoj nalazi najveća koncentracija tvari koje otapaju kamence. Rotkvu sitno naribajte, pa sakupite sok koji se cijedi iz mesa biljke. Sok se obvezno pije nakon jela jer je jako žestok i jak. Nikako nije dobro za želudac da se sok pije prije jela. Sok crne rotkve pijte u dozama od 2,5 decilitra tokom dana.