Tinitus označava medicinski stručni izraz za šumove, za koje se zna i pod imenom zujanje, zviždanje ili šuštanje u uhu. Zujanje u ušima navečer može biti prvi znak da imate tinitus, stoga je bitno da na vrijeme prepoznate simptome i krenete s liječenjem. Zujanje u ušima može biti prisutno u oba ili samo u jednom uhu.
Konstantna buka u glavi kao što je zujanje u ušima rijetko ukazuje na ozbiljan zdravstveni problem, ali svakako može biti neugodna.
Tok zujanja u ušima je nepredvidiva. Ponekad simptomi ostaju isti, a ponekad se pogoršavaju. U oko 10% slučajeva stanje toliko ometa svakodnevni život da je potrebna stručna pomoć. Evo kako ga svesti na minimum.
Kako zaustaviti zujanje u ušima
Općenito, zujanje u ušima nastaje zbog nekoliko uzroka te nema jedinstveno i specifično porijeklo. Najčešći su razlozi virusne infekcije, vaskularni problemi, hormonalne promjene, konzumacija nekih lijekova i akustične traume. Slično tome, postoje neki čimbenici rizika koji mogu izazvati pojavu zujanja ili zvonjenja u uhu. To uključuje stres, umor ili tjeskobu, probleme s kolesterolom ili hipertenzijom, prakticiranje aktivnosti s naglim promjenama tlaka i kontinuirano izlaganje zvukovima visokog intenziteta ili često korištenje slušalica.
4 fascinantne stvari koje vam vosak iz ušiju može reći o vašem zdravlju
Zaustavljanje zujanja u ušima može biti teško, ali postoje neki koraci i strategije koje možete primijenit kako biste ublažili simptome ili smanjili nelagodnost.
Ako je buka uzrok zujanja u ušima ili je pogoršava, zaštitite svoj sluh. Nosite zaštitnu opremu (npr. slušalice za buku) na bučnim mjestima i izbjegavajte izlaganje preglasnoj muzici.
Terapija zvukom može pomoći pri maskiranju ili smanjenju percepcije tinitusa. To uključuje upotrebu uređaja koji proizvode bijeli šum, prirodne zvuke ili muziku kako bi se preusmjerila pažnja sa zujanja u ušima.
Redovno vježbanje, zdrava ishrana i kontrola stresa mogu pozitivno uticati protiv zujanja u ušima.
Pomoći može i meditacija koja će smanjiti razinu stresa pa do zujanja u ušima neće ni doći. Smanjite unos kofeina, alkohola i nikotina, jer ovi stimulansi mogu pogoršati zujanje, zviždanje ili šuštanje u uhu.
Dr. Jan Strydom, iz A2Z Health, Beauty and Fintess.org. upućuje:
“Dlanove ruku stavite preko ušiju s prstima nježno na potiljku. Srednji prsti trebali bi biti usmjereni jedan prema drugome tačno iznad baze lubanje. Stavite svoje kažiprste na vrh srednjih prstiju i pucnite njima (kažiprstima) na lubanju stvarajući glasan, bubnjajući zvuk. Ponovite 40-50 puta. Neki ljudi s ovom metodom dožive trenutačno olakšanje. Ponavljajte nekoliko puta dnevno koliko god je potrebno da smanjite tinitus.”