Broćika, poznata je još pod imenima kao žuta broćika, prava broćika, gospin prostirač, gospina stelja, rutavica, sirištica, slipavka, ivanova trava, ivanjsko cvijeće, sirište.
Broćika (lat. Galium verum) je samonikla zeljasta biljka lijepih žutih cvjetova. Raste posvuda po Europi i tradicionalno se koristila za smirenje, podizanje imuniteta, kožne probleme i poticanje mokrenja.
Kod Germana je broćika bila posvećena božici plodnosti, ljubavi, braka i porođaja. Osušeni zeleni dijelovi biljke stavljali su se rodiljama pod plahte. U srednjem su se vijeku razne vrste broćike koristile za liječenje žutice i sličnih bolesti. Poznati botaničar Linne poznavao je i opisao blagotvorno djelovanje broćike kod olakšavanja grčeva u djece. Katkada se u narodnoj medicini koristi kao mast kod kožnih bolesti, kožnih čireva, upala noktiju i kožnih tvorba nalik na rak.
Beremo primjerke intenzivno žutih cvjetova i brzo ih sušimo. Suha droga ima ugodan miris koji podsjeća na med i sijeno. Možemo koristiti i svježe biljke. Raste u cijeloj Hrvatskoj, na suhim livadama, svijetlim šumama i uz puteve.
Žuta broćika
Kod nas raste mnogo vrsta broćike žutih i bijelih cvjetova. Sve djeluju ljekovito, iako ne tako intenzivno kao prava broćika. Porodici broćeva pripada i ljekovita lazarkinja (Asperula odorata L.) koja za vrijeme cvatnje i sušenja zbog velikih količina kumarina ima ugodan miris sijena. U pojedinim se zemljama od nje spravlja bola. Sadrži kumarinski glikozid od kojeg pri sušenju nastaje kumarin. Veće količine uzrokuju glavobolju. Kao ljekovita droga katkada se koristi kod grčeva jetre i crijeva te za pospješivanje sna. Veće količine kumarina oštećuju jetru i djeluju kancerogeno.
Droga sadrži eterično ulje, flavonoide, saponine, trjeslovine, kumarine, organske kiseline, velike količine kremene kiseline.
Broćika (kao i sve droge sa saponinima i flavonoidima) djeluje diuretički i potiče rad jetre. Često se nalazi u mješavinama za čišćenje krvi. U narodnoj je medicini nebrojeno puta iskušan utjecaj svježeg soka na kožne lišajeve i ekceme te nečistoće kože.
Čaj od broćike
Priprema: 1 čajnu kašikicu suhe broćike potrebno je preliti s 2 dl kipuće vode. Ostavite oko 15 minuta i popiti toplo. Potrebno je piti 2 čaše čaja na dan za željeni ljekoviti učinak.
Čaj od broćike se koristi za: podizanje imuniteta, detoksikaciju organizma, izbacivanje suvišne tekućine, protiv bolesti dišnog sistema.
Kupelji: 100 g suhe droge prelijemo dvjema litrama vruće vode i ostavimo da odstoji 20 minuta. Ocijeđenu tekućinu kod kožnih tegoba koristimo za kupelj u kadi.
Mast od broćike
1 dl svježeg soka umiješa se u 200 g (maslaca ili čiste svinjske masti). Tako dobivena smjesa se promiješa da izlapi suvišna voda te se pohranjuje u zatvorenu staklenku. Oboljeli dio kože maže se dva do tri puta dnevno. Prije nanošenja masti oboljeli dio kože očisti se alkoholom. Biljka se može koristiti i u kulinarstvu. Mladi izdanci kuhaju se petnaestak minuta u vreloj vodi te se mogu pripremiti kao špinat ili kao dodatak miješanim salatama i proljetnim juhama.