To je svojevrsna, za bolesnika vrlo neugodna pojava. Stručno je zovemo urtikarija. Još uvijek se pitamo što je, zapravo, uzrokuje. Posebno je neugodna koprivnjača sa svrbežom i pojavom malih, crvenih tačkica na koži, ali uz prirodno liječenje mogu se ublažiti simptomi koji nastaju.
Užareno mjesto izuzetno svrbi što dalje može češanjem dovesti do povrede kože i infekcije. Podsjeća na “opekotine “ koje se dobijaju kada kopriva opeče, pa otuda i naziv koprivnjača. Koprivnjača se može liječiti i prirodnim putem.
Često je vrlo teško ustanoviti uzrok bolesti. Obično nastaje zbog osjetljivosti na različite tvari i jela. Većinom je ta preosjetljivost poznata pod imenom alergija. U osjetljivih ljudi mogu koprivnjaču uzrokovati razna jela: šumske jagode, ribe, sirevi, morske životinje, svinjetina, salame i drugo. Alergiju mogu izazvati i određeni lijekovi, čak i prirodna sredstva, npr. arnika.
Koprivnjača prirodno liječenje
Kako da se odupremo toj neugodnoj bolesti?
Najjednostavnije tako da se klonimo tvari koje koprivnjaču uzrokuju. Često je nužno dugo i pažljivo promatranje da bismo otkrili škodljivu tvar. Ponekad je preosjetljivost na određene tvari već naslijeđena, a to otežava zaštitu.
Alergije se rješavamo tako da organizam polako privikavamo na tvari, na koje je preosjetljiv. To je moguće ako, po pravilu, dajemo sasvim male količine takvih tvari. Preosjetljivost možemo također smanjiti većim dozama kalcija, Urticalcinom, jer se tako poveća količina kalcija u krvi.
Za prirodno liječenje koprivnjače izvrstan se lijek pripravlja od svježe divlje maćuhice (Viola tricolor) koja raste na obrađenom tlu, po njivama i vinogradima. Tko ima koprivnjaču, može se umivati ili kupati u uvarku od te maćuhice. To ublažava i liječi koprivnjaču, pa ima, dakle, slično djelovanje i protiv krasta.
Odličan prirodni lijek za koprivnjaču je čajna mješavina od korijena čička i cvijeta zove. Ona se koristi kao ljekovita obloga za užareno mjesto odnosno iritirajući osip na koži.
Ako imate domaće rakije možete napraviti melem za urtike.
U litru rakije stavite korijen čička da odstoji a zatim ovom tinkturom mažete osip.
Sredstvo koje će pomoći u smanjenju svraba, posebno kod djece je pasta od mišjakinje (lat. Stellaria media). Pasta se dobija miješanjem praha ove biljke i tople vode. Pasta se nanosi na oboljelo mjesto i drži sve dok se to ne stvrdne. Kada otpadne, nanosi se novi sloj.
U liječenju koprivnjače vam može pomoći i peršun. Ova biljka sprečava lučenje histamina koji u stvari i dovodi do alregijskih reakcija. Što više listova peršuna u supu ili čorbu, daće pozitivne efekte.
Urtikarija tuširanje
Primijenite vruć tuš. Voda neka bude što je moguće vrelija. Tako se oslobađaju antihistamini koji napadaju koprivnjaču na površini kože.
Za izbacivanje toksina sa kože primijenite vruću kupku sa oko 0,5 kg sode bikarbone ili magnezijum-sulfata, koji se dodaju u vodu.
Dok vruće kupke izbacuju toksine, tako hladne kupke djeluju umirujuće na kožu. Istuširajte se prohladnom vodom pri prvoj pojavi koprivnjače.