Slatki likeri mogu se općenito napraviti od svih vrsta aromatičnog bilja, čaja, kave i poznatih mirodija (cimet, klinčić, vanilija) ili začina (papar bijeli, muškatni oraščić i sličnih). Na našem tržištu nalaze se već gotovi pripravci (arome) nekih spomenutih biljaka koji mogu poslužiti kao dobra osnova, ali njoj valja dodati i ponešto vlastito. Još je veće zadovoljstvo ako sve pripravite sami.
Riječ liker potječe iz latinske riječi liquifacere, koja znači “otopiti”, a pri tom se misli na otapanje tvari koje daju bogat okus likeru.
Slatki likeri kako se pripremaju
Osnovne sirovine za pripremu likera su voda, šećer i alkohol. Kvaliteta vode vrlo je važna pri pripremi tih proizvoda, pa ćemo za likere vodovodnu vodu prokuhati, ohladiti te odbaciti eventualni talog kamenca. Vrlo je važno da tako uklonimo i miris klorirane vode ili drugi strani miris kako nam loša voda ne bi pokvarila uloženi trud i novac (preporučuju se ‘Britta’ uređaji za pročišćavanje vode).
Šećer je važan sastojak likera, a za naše potrebe običan kristalni šećer moramo malo oplemeniti. To znači da ćemo ga pržiti do različitog stupnja (boje), već prema tome koji liker želimo napraviti. Operaciju prženja šećera prepuštamo svakom čitatelju da je sam iskuša jer će tako likeru dati osoban karakter.
Šećer se može pržiti (karamelizirati) od smećkasto-žute do tamnosmeđe boje. Prije prženja šećeru treba dodati nekoliko kapi limunova soka ili na vršku noža limunske kiseline, a isti učinak možemo postići i s nekoliko žlica bijelog vina. Dodatak prirodne kiseline, onemogućit će naknadnu kristalizaciju šećera u gotovom piću, a liker će biti ukusniji.
Za našu pripremu likera možemo se poslužiti s 96%-tnim rafiniranim alkoholom. Relativno dobro može nam poslužiti domaća rakija lozovača (40-45%) koja nema prejak miris. Ove tri sirovine su pored odgovarajuće izabrane vrste arome (esencije) najvažnije za pripremu dobrog domaćeg likera.
Kako se pripremaju razni slatki a ukusni likeri pročitajte na linkovima ispod
Domaći likeri sa rakijom
Liker od limuna
Na litru rakije uzmite deset domaćih limuna. Ogulite im koru i prelijte rakijom. Nakon dvije sedmice procijedite pa skuhajte sirup od pola kilograma šećera i decilitra vode pa dodajte rakiji zajedno sa sokom od dva-tri limuna. Neka odstoji nekoliko sedmica prije nego ga počnete trošiti.
Travarica
Odaberite trave po svom guštu i stavite ih da se natapaju u rakiji. Pripazite s količinom gorkih trava kako ne bi prevladale.
Evo jednog primjera za kombinaciju – na litru rakije uzmite po dvije-tri grančice stolisnika i koromača, dvije grančice metvice i po grančicu kadulje i ružmarina. Nakon otprilike mjesec dana procijedite i ulijte u bocu u koju za ukras možete staviti nekoliko grančica koromača i druge trave koje vam se sviđaju. Naravno, opet s mjerom.
Liker od krušaka s rumom
Potrebni sastojci:
- 1 kg krušaka
- 300 g šećera
- 0,7 l ruma
Priprema: Čvrste kruške tanko ogulite i razrežite na 8 dijelova. Stavite ih u cjedilo na paru iznad kipuće vode kojoj se dodalo malo octa. Držati nad parom 10 minuta, osušiti na krpi, pomiješati sa šećerom i staviti u staklenke. Komadi krušaka pri tome trebaju ostati cijeli. Preliti rumom, zavezati staklenke i ostaviti na hladnom mjestu 4 – 6 sedmica. Ovako spremljene kruške poslužite uz kremu od badema ili lješnjaka s tučenim slatkim vrhnjem, a liker prelijte u bocu.
Liker od ruzmarina
Potrebni sastojci :
- 1 grančica ruzmarina
- 200 ml domače rakije
- Staklena flasica od 200 ml
- Vi shodno veličini flaše povećate količinu ruzmarina i rakije
Priprema :
Stavite ruzmarin u staklenu flašu i nalijete domaču rakiju.
Ostaviti da odstoji 10 dana na suncu, može i da stoji duži vremenski period, što duže stoji biće jači intezitet rakije.
Rakija sa ruzmarinom se koristi za obloge i masažu. Izuzetno je djelotvorna kod reume masažom bolnih mjesta 3 puta na dan.
Kod isčašenja i udaraca koriste se oblozi, natope se gaza ili pamučna krpa i privije na bolna mjesta.
Jako dobro potiče cirkulaciju, ublažava grčeve u nogama…