U narodnoj medicini smokve se koriste kao lijek protiv zatvora, zubobolje, oteklina, tumora, kašlja, bradavica, upale grla, čireva i gnojnih apscesa, a od njezina lišća kuha se čaj.
Vrijednost smokve kao hrane i lijeka spominje se još u staroegipatskim medicinskim spisima. U staroj Grčkoj bila je jedna od glavnih namirnica u prehrani, dok su je u Rimu smatrali svetim voćem.
Zbog specifična okusa, ali i bogate nutritivne vrijednosti omiljeno je voće svih generacija. Može se konzumirati svježa i osušena, ali i prerađena u obliku džema, pekmeza, kompota i fermentiranih pića, što je čini dostupnom tokom cijele godine. Smokva spada u najzdravije namirnice, daje energiju, snižava holesterol i štiti od stresa.
Smokva ljekovita svojstva
Svježa smokva je bogata vitaminima B-kompleksa A, C, E i K, mineralima željezom, kalijem, bakrom, selenom, cinkom, kalcijem i magnezijem, kao i karotenom, luteinom i taninima, koji jačaju imunološki sistem našeg organizma.
Smokva efikasno snižava holesterol u krvi. Zrele smokve sadrže biljne sterole koji se vezuju za molekule holesterola u crijevima i ometaju njegovu apsorpciju.
Također, antioksidansi i druge materije u smokvama se bore protiv slobodnih radikala koji uzrokuju karcinom. Jedite ih često jer štite od karcinoma prostate, debelog crijeva, pluća, kože i od karcinoma dojke u periodu menopauze. Preporučuju se i u prevenciji karcinoma kože.
Osim što pospješuje rad imunološkog sistema, smokve kao lijek štite organizam od nastanka kardiovaskularnih oboljenja. Budući da je izuzetno bogata kalijem, smokva se preporučuje i za snižavanje povišenog krvnog pritiska.
Suha smokva je, također, veoma dragocjena jer sadrži antioksidanse, vitamine i minerale. Suha smokva ima mnogo više magnezija i kalcija od svježe, poboljšava koncentraciju, jača kosti, pomaže u borbi protiv depresije i stresa i daje snagu.
Zbog visokog sadržaja magnezija i kalcija, suhe smokve jačaju imunitet, čuvaju nervni sistem i kosti. Predstavljaju pravi izbor za trudnice i žene u postmenopauzi. Pospješuju mentalne sposobnosti, usporavaju starenje, ublažavaju simptome PMS-a, osiguravaju energiju i štite od utjecaja stresa.
Smokve kao lijek
Ubijaju viruse – Svježa smokva smirujuće djeluje kod upale bronhijalnih puteva. Sadrži puno vode i prirodnih šećera pa je korisna kod oporavka od iscrpljenosti i detoksikacije. Također, od grubo samljevenih smokvi se priprema kafa, koja se preporučuje plućnim bolesnicima. Smokve i njihov mlječni sok imaju jako antiseptičko i dezinfekciono dejstvo.
Čuvaju kosti – Bogate su kalcijumom, mineralom koji ima mnoge funkcije uključujući i gustinu kostiju. Posebno su dobre za djecu u razvoju, trudnice i žene u postmenopauzi sklone osteoporozi. Možete da ih jedete svježe, ali i sušene koje sadrže pet puta više kalcijuma.
Zdrave su za kožu – Kada se direktno nanosi na kožu, pečena smokva može da izlječi upalu poput apscesa i čireva.
Smokve kao lijek za akne – Zbog visokog sadržaja vode, pire od smokve djeluje kao odličan preparat za čišćenje kože i pomaže u prevenciji i lječenju akni.
Smanjuje holestrol – Zbog suženja arterija može nastupiti infarkt ili moždani udar. Pored holesterola na oštećenje srca djeluju i povećani trigliceridi. Dokazano je povoljno djelovanje smokvi na nivo holesterola u krvi. Biljni steroli poput stigmasterola i lanosterola, koje sadrže smokve vežu se na molekule holesterola u crijevima i tako ometaju njegovu apsorpciju.
Smokva uklanja bradavice i kurje oči – Mliječni sok smokve, koji istječe kad se zasiječe mlada grančica ili zelena smokva, te sok iz lista služe za liječenje bradavica. Postupak je jednostavan – mliječni sok treba namazati na bradavicu ili kurje oko i oni će nakon nekoliko dana navedenog postupka otpasti. Treba razlikovati melanome od običnih bradavica (posavjetovati se s liječnikom) i mazati samo bradavice.
Čaj od lista smokve
Lišće smokve liječi bronhitis, bradavice, cirozu jetre, visoki tlak, kožne probleme, čireve te ublažava simptome dijabetesa. Stoga se može pripremati kao čaj – dvije žličice listova smokve prelijte šalicom vrele vode, ostavite da odstoji 10 minuta i procijedite. Popijte jednu šalicu svako jutro, najbolje uz doručak.
Liker od smokve
Kilogram svježih smokvi poslažite u staklenku. Prelijte ih litrom lozovače, zatvorite lanenom krpom i ostavite dvije sedmice na toplom. Rastopite pola kilograma šećera s malo vode i u to dodajte iz smokava ocijeđenu rakiju. Dobro promiješajte, prelijte preko smokava i hermetički zatvorite. Nakon sedmice dana liker će biti spreman za piće.
Suhe smokve kao lijek
Pripravak protiv grlobolje – Suhe smokve mogu vam pomoći da se riješite neugodnog peckanja u grlu. Usitnite ih u mikseru i pomiješajte s domaćim medom. Polako cuclajte ovaj pripravak kad osjetite tegobe s gutanjem ili za ublažavanje kašlja.
Za probavu – Isijecite tri do četiri suhe smokve i tri do četiri suhe šljive te sve prelijte s 200 g vode i ostavite da odstoji tokom noći. Ujutro ocijedite i popijte, a plodove pojedite. Ovo pomaže protiv zatvora i potiče redovitu probavu.
Redovno uzimanje smokvi sprječava anemiju i poboljšava pamćenje. Samo četiri suhe smokve osiguravaju čak četvrtinu preporučene dnevne doze gvožđa koja je potrebna našem organizmu.